Kvůli nárůstu počtu případů nákazy variantou omikron evropské země zpřísňují svá protikoronavirová opatření. (Foto: Facebook / Karla Maříková)

V Itálii se bez očkování nebo průkazu o prodělání nemoci lidé nedostanou ani do městské hromadné dopravy. Podle poslankyně SPD Karly Maříkové je to projev totality.

Kvůli nárůstu počtu případů nákazy variantou omikron evropské země zpřísňují svá protikoronavirová opatření. V Itálii se bez očkování nebo průkazu o prodělání nemoci lidé nedostanou ani do městské hromadné dopravy. Podle poslankyně SPD Karly Maříkové je to projev totality.

Hromadné a opakované očkování je pro většinu vlád nadále jedinou cestou, jak zvládnout pandemii koronaviru. Platí to i v případě mutace omikron, která mnohem lépe očkování odolává.

Itálie od pondělí vyžaduje potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci i v MHD a na lyžařských vlecích. Takzvaný Green Pass se vyžaduje i při návštěvě zahrádek, ubytování v hotelu, nebo dokonce ve školních autobusech.

V současnosti panuje Itálie od pondělí vyžaduje potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci i v MHD a na lyžařských vlecích. Takzvaný Green Pass se vyžaduje i při návštěvě zahrádek, ubytování v hotelu, nebo dokonce ve školních autobusech.

Od 1. února v Rakousku začne platit povinné plošné očkování. Mezitím se platnost covidových pasů zkracuje z devíti na šest měsíců. U posilujících dávek zůstane platnost devět měsíců. Dále začíná platit povinnost nošení respirátorů FFP 2 i venku, nebude-li možné dodržet dvoumetrové rozestupy. Nenaočkovaní obyvatelé mají zapovězený vstup do prodejen s nepotravinářským zbožím. Obchodům, které odmítnou kontrolovat očkování svých zákazníků, hrozí uzavření.

V Německu dokonce i lidé se dvěma dávkami očkování nebo, kteří prodělali covid-19, se budou muset prokázat negativním testem při vstupu do gastronomických zařízení. Ti, kteří mají posilující dávku, jsou z této povinnosti vyjmuti.

Neočkovaní v Německu nadále mohou jen do potravin a drogerií, zatímco vstup do obchodů neprodávající zboží denní potřeby je pro ně zakázán. Na zpřísnění opatření reagovala česká poslankyně SPD Karla Maříková.

Nelíbí se jí, že vlády nutí své občany k očkování, které plně nezabraňuje vzniku a šíření nemoci.

„Bránit někomu vstupu do veřejné dopravy či obchodu je projevem totality. Itálie asi zapomněla na svou historii a všichni dobře víme, kdo pochází z Rakouska,“ uvedla poslankyně na Facebooku.