Ministr zahraničí Tomáš Petříček vyzval poslance SPD Lubomíra Volného, aby se omluvil za slova o Václavu Havlovi. Ten totiž označil bývalého českého prezidenta za jednoho z největších vlastizrádců Česka. Poslanec se však omlouvat nehodlá a podle něho se Havla nedá pošpinit víc, než se pošpinil on sám.

 

Petříček je hluboce zklamán a velmi se stydí za výroky poslance Volného z SPD o Václavu Havlovi.

„Nesouhlasím se vším, co Václav Havel v politice udělal, ale šířit takovou nenávist a zlobu ohrožuje budoucnost naší země. Do svobodné části světa jsme se vrátili po 40 letech totality i díky Václavu Havlovi, sprosté a podlé nadávky na tom nic nezmění. Poslanec Volný by se měl omluvit. V politice si lze vážit slušnosti, ne hulvátů,"  napsal ministr zahraničí na svém Facebooku.

Poslanec se však omlouvat nehodlá. Jak uvádí portál  Novinky, po ministrově výzvě Volný prohlásil: „Nikdy se nebudu omlouvat za pravdu. Jméno Václava Havla se nedá pošpinit víc, než ho pošpinil on sám svým životem."

18. prosince k příležitosti výročí sedmi let od úmrtí Václava Havla poslanec SPD na sociálních sítích označil bývalého českého prezidenta za vlastizrádce.