Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) reagoval na sociálních sítích na množící se zprávy o hromadných nákupech lékařských roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek, které udělali Číňane žijící v Česku v lednu až únoru a pak je posílali do postižené koronavirem Číny. Podle médii o tom vládu v březnu údajně varovala BIS. (Foto: Facebook)

O skupování zdravotnického materiálu informovaly portály Deník N, Aktuálně.cz a Respekt s odkazem na zdroj v politických kruzích. Podle informací, které čeští novináři dohledali v čínských veřejných zdrojích, mělo jít o stovky infračervených teploměrů, desítky tisíc respirátorů a jednorázových ochranných plášťů a stovky tisíc chirurgických roušek.

„Cílem bylo nakoupit co největší množství pomoci pro koronavirem zkoušenou komunistickou velmoc a poslat je domů. Statisíce roušek, respirátorů či ochranných plášťů nyní v Česku kriticky chybí a Ministerstvo zdravotnictví se je naopak pokouší nakoupit v Číně. Za ceny, které jsou často několikanásobkem běžných předkrizových,“  píše Aktuálně.

Podle několika zdrojů Aktuálně.cz a Respektu premiér Andrej Babiš (ANO) na začátku března na stůl dostal v režimu utajení důvěrnou zprávu od Bezpečnostní a informační služby. Kontrarozvědka vládu varovala, že od ledna čínská ambasáda a tajné služby komunistického státu v Česku organizují rozsáhlou akci, do které se zapojilo i několik tisíc čínských krajanů, kteří žijí v Česku. Mluvčí BIS Ladislav Šticha novinářům tuto informaci odmítl komentovat.