Mluvčí prezidenta České republiky Jiří Ovčáček uveřejnil na svém twitterovém účtu článek Jana Schneidera, v němž vyjmenovává množící se příklady projevu neonacismu a antisemitismu v Evropě. (Foto: Twitter)

Na tento tweet zareagoval bývalý europoslanec Jaromír Štětina a začal urážet autora článku. Jiří Ovčáček však rychle zjistil, jak Štětinu usadit.

Na stránkách České pozice bezpečnostní analytik Jan Schneider varuje před „hnědnutím“ Evropy, jako příklady projevu neonacismu a antisemitismu v Evropě zmiňuje glorifikaci banderovců na Ukrajině, antisemitismus v Polsku a neonacistické pochody v Pobaltí.

Všechny tyto jevy se setkaly v Česku pouze s omezenou reakcí. Schneider se osobně zajímal, jak se k tomu staví české kompetentní orgány, ale dostalo se mu pouze „tristní“ odpovědi.

Podle Schneidera to vše vypovídá o snaze zlehčovat nacistické zločiny, což začalo srovnáváním nacismu se stalinismem a komunismem.

Bezpečnostní analytik se proto obává, že dochází k „vyviňování nacismu ve jménu nacistického hesla, že vlastně chránili Evropu před bolševismem“. Obětí novodobých nacistů se tentokrát mohou stát Slované.

Jiří Ovčáček tento článek na Twitteru sdělil a dodal: „Lze sledovat již i Wiesenthalem naznačené pokusy o vyviňování nacismu ve jménu nacistického hesla, že vlastně chránili Evropu před bolševismem”.

K diskusi v komentářích se připojil taky bývalý europoslanec a předseda hnutí ESO Jaromír Štětina.

„Kde se pan Schneider naučil kremelsky? Je mi líto, že takové kolaborantské žvásty tisknou právě Lidovky, noviny, na nichž mi záleželo,“ zareagoval.

Ovčáček mu položil vstřícnou otázku:

„Takže když Jan Schneider varuje před nárůstem antisemitismu v Evropě, mluví kremelsky a vede kolaborantské žvásty? Ale co čekat od podporovatele neonacistů z praporu Azov, že?“ zeptal a přidal k tomu fotografie Jaromíra Štětiny s praporem Azov.