I přes to, že je již rok a půl v platnosti zákon, na jehož základě mohou lidé žádat o odškodné za újmu způsobenou očkováním, zatím nikdo ze žadatelů neuspěl. (Foto: Youtube/Prima News)

Například paní Olga, která v důsledku očkování ochrnula v obličeji a trpí obrnou lícního nervu, nemá nárok na jakékoli odškodnění.

Žena o komplikacích promluvila pro v reportáži pro CNN, kde prozradila, jak se vše odehrálo.

„Rozbolela mě ruka, bolest postupovala do ramene přes krční páteř až do ucha. V noci jsem kvůli tomu nemohla spát,“ uvedla paní Olga.

Ta situaci ale i přes veškeré náznaky nevěnovala velkou pozornost. Domnívala se totiž, že se jedná o běžné nežádoucí účinky po očkování. Její stav se ale velmi rychle zhoršoval a přidala se silná bolest půlky hlavy, která nešla ničím utlumit.

„Šestý den po očkování se mi zdálo, že mám něco s pusou, jako by se mi kroutila.

Když jsem se ráno vzbudila, měla jsem ochrnutou půlku obličeje. Nemohla jsem zavřít oko, pořádně se napít nebo najíst,“ vzpomíná paní Olga.

S těmito problémy tak raději zamířila ke své praktické lékařce, která ji odkázala na neurologii. Tam následovalo kolečko vyšetření, a to i těch bolestivých, jako je lumbální punkce. Vše však bylo negativní.

„Lékaři mi řekli, že na 99 procent mi obrnu lícního nervu způsobilo očkování,“ uvedla.

S tím souhlasil také resort zdravotnictví: „Pro vakcínu Comirnaty se v případě obrny lícního nervu jedná o očekávaný nežádoucí účinek.“

Ministerstvo zdravotnictví se tak věci vyjádřilo v tom smyslu, že ačkoli ho situace mrzí, na odškodnění dotyčná nemá nárok. Nepomohlo ani to, že paní Olga při snaze získat odškodné doložila všechny lékařské zprávy.

„Velice litujeme vašich prodělaných obtíží, které mohly vzniknout v souvislosti s očkováním proti covidu,“ píše resort v reakci a dodává: „Podle názoru ministerstva se nejedná o zvlášť závažné ublížení na zdraví. Je nám líto, že pro vás nemáme příznivější zprávu.“

Úředníky tak nepřesvědčilo ani to, že paní Olze otéká půlka obličeje, šišlá a možná budu muset jít na operaci s okem, které nemůže úplně dovřít. S tím vším se ale dá dle ministerstva žít.

Na případ se zaměřila advokátka Zuzana Candiglioty, podle které ministerstvu nahrává do karet formulace „zvlášť závažné ublížení na zdraví“.

„Toto je pojem, který se vykládá tak, že už musíte skoro umírat, abyste vůbec něco dostali. Vždy si najdou výmluvu, proč odškodnění nepřiznat. Zákon je napsaný tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ tvrdí právnička.

Silná alergická reakce

Paní Olga však není jediná, která si zažila a zažívá těžké chvilky po očkování. Paní Zuzana totiž za pět minut po podání druhé dávky dostala anafylaktický šok. Ten se během její hospitalizace dostavil ještě několikrát. Dotyčná šla přitom na očkování proto, že měla lehké astma a srdeční arytmii, a tak by pro ni nemoc mohla být fatální.

I ona žádá odškodnění. Po druhé dávce očkování se totiž její stav výrazně zhoršil. Dotyčná opět trpí na astmatické záchvaty, které se učí rozpoznávat od anafylaktického šoku, a musí s sebou všude nosit adrenalinové pero.

Pokud jde o odškodnění, dle advokátky by teoreticky nárok na odškodnění mít měla, protože s ním předběžně počítá prováděcí vyhláška. Ta zatím ale ještě není schválená.

„Měla by usnadnit situaci žadatelům, jejichž újma byla popsána ve vyhlášce, ale ne všem žadatelům. Příkladem je anafylaktický šok. Zde by měli situaci usnadněnou v tom, že by to bylo považováno za prokázané,“ uvedla Candigliota.

Zdroj: snews.com