Skupina sedmi bohatých zemí představila plán na omezení ceny ruské ropy na světových trzích a zavázala se k novému plánu sankcí, jehož cílem je omezit příjmy Ruska z prodeje ropy v době, kdy pokračuje jeho invaze na Ukrajinu. (Foto: Flickr)

Ministři financí zemí G7 ve svém prohlášení uvedli, že přistoupí k zákazu pojišťování a financování dodávek ruské ropy a ropných produktů, pokud nebudou prodávány pod stanoveným cenovým stropem.

Spojené státy a jejich spojenci doufají, že tímto plánem využijí své kontroly nad financováním a pojištěním světové lodní dopravy a donutí Rusko dodržovat limit, jinak bude čelit možnosti, že nebude moci dodávat svou ropu. Podle bruselského think tanku Bruegel je více než 90 % světových lodí pojištěno prostřednictvím sdružení pojišťoven se sídlem v Londýně.

Oznámení neobsahovalo několik klíčových podrobností, včetně úrovně, na které bude cenový strop stanoven. Ministři G7 uvedli, že budou plán konzultovat s mezinárodními partnery o tom, kde má být strop stanoven, s možností, že se jeho výše bude časem měnit.

Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že by mohlo v ČR dojít k růstu cen benzínu a nafty až na dvojnásobek aktuální ceny.

Zdroj: foxbusiness.com