Více než 70 000 Čechů protestovalo v hlavním městě Praze a požaduje, aby vládnoucí koalice zaujala neutrální postoj k válce na Ukrajině a zajistila, že před zimou nebudou přerušeny dodávky energie z Ruska. (Foto: Twitter)

Protestující jsou rozhořčeni Evropskou unií kvůli sankcím proti Rusku, které vyvolaly prudký nárůst účtů za elektřinu a vyvolaly krizi životních nákladů.

„Cílem naší demonstrace je požadovat změnu, a to hlavně v řešení otázky cen energií, zejména elektřiny a plynu, které na podzim zničí naši ekonomiku,“ řekl organizátor akce Jiří Havel místnímu zpravodajskému serveru iDnes, kterého citovala agentura Reuters.

Protest, který se konal na Václavském náměstí v centru hlavního města, přišel den poté, co česká vláda přežila hlasování o nedůvěře kvůli tvrzení opozice o nečinnosti při ochraně občanů před energetickou hyperinflací.

Vznikající politická nestabilita ukazuje, jak energetická krize v Evropě podněcuje nespokojenost domácností. V pátek jsme zaznamenali novou studii, která varovala, že v příštích šesti měsících by v některých částech Evropy mohly propuknout občanské nepokoje kvůli zhoršujícímu se makroklimatu vysoké inflace.

Češi jsou unaveni západními sankcemi vůči Rusku, které vyvolaly ničivou energetickou krizi. Chtějí mít české zájmy na prvním místě před zájmy EU a požadují levný ruský plyn a neutralitu.

Zdroj: zerohedge.com