Komunisté ovládli sněmovnu ne díky volebnímu úspěchu, ale díky „manipulacím“, prohlásil na svém Facebooku čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg o včerejším hlasování o zdanění církevních restitucí. Dlouhá debata skončila neslavným okamžikem české sněmovny, řekl.

„Byl to dnes pozoruhodný zážitek. Necelých třicet let po sametové revoluci ovládli Sněmovnu opět komunisté. Ne v důsledku volebního úspěchu, při posledních volbách naopak dosti ztratili, ale manipulovali tak šikovně, že jak hnutí ANO, tak sociální demokracie spolu s SPD hlasovali pro jejich návrh na zdanění církevních restitucí," napsal český politik.

Během jednání o návrhu komunistické strany na zdanění církevních restitucí bylo slovy Schwarzenberga „zajímavé" pozorovat, jak poslanci začali osočovat církev, aby ospravedlnili svoji „oddanost" návrhu komunistické strany. Zákon by měl začít platit od roku 2020 a podle výpočtů komunistické strany by měl přinést přibližně 380 milionů korun ročně.

„(…) bylo zajímavé sledovat, kolik různých poslanců, aby odůvodnilo svojí oddanost komunistickému návrhu, začalo osočovat církev, že neplní sliby a vesele vyplouvaly napovrch další předsudky vůči církvím."

„Byla to dlouhá debata, ale slavný okamžik naší Sněmovny to věru nebyl. Všechny poslanecké kluby se rozhodly tak či onak hlasovat a své ovečky k tomu taky navedly," myslí si Schwarzenberg o hlasování poslanecké sněmovny, které nakonec skončilo schválením návrhu.

Podle slov politika si „většina právníků" myslí, že zákon neprojde přes Ústavní soud, „ale smutné na tom je, že si nikdo z vládních poslanců netroufl říci, že co odhlasovali je horší než zločin".

Zdanění církevních restitucí považuje čestný předseda TOP 09 za „úplnou blbost".

„Církve zajisté vydrží i toto. Ale komunistům se opět podařilo s pomocí vládních poslanců podkopat věrohodnost českého státu. A takový stát může mít brzo namále," uzavřel.

Zdanění církevních restitucí je dlouhodobá otázka nastolovaná hlavně komunistickou stranou. Během včerejšího hlasování zvedlo pro návrh ruku 106 poslanců z řad KSČM, SPD, ANO a ČSSD.