Ruský prezident Vladimir Putin udělil vyznamenání 12 cizincům, včetně českého písničkáře Jaromíra Nohavici. Uvádí se to v prezidentském rozhodnutí zveřejněném na oficiálních stránkách právních informací.

„Za zásluhy při upevňování přátelství a spolupráci mezi národy, plodnou aktivitu při sbližování a vzájemné obohacování kultur národů a národností" bude Řád přátelství udělen generálnímu řediteli Autocomponent Engineering-2 Giorgiovi Verduchiovi (Itálie), předsedkyni představenstva ředitelů charitativní organizace, která pomáhá sirotkům, Děti s láskou Debbie Deeganové (Irsko) a honorárnímu konzulovi Ruské federace v autonomní oblasti Baleárských ostrovů a Montserratu Sebastianovi Rojcovi (Španělsko).

Putin rovněž udělí medaili Puškina choreografovi Slovenského národního divadla Rafaelovi Avnikjanovi (Rusko), herci Národního divadla Srbska Milošovi Bikovičovi (Srbsko), zástupci předsedy veřejné organizace Fórum Skotska s Ruska Dermidovi Gunnovi (Velká Británie), předsedovi banky Noble Grossart Ltd. Angusovi Grossartovi (Velká Británie), starostovi města Malaga Franciscovi de la Torre Pradosovi (Španělsko), písničkáři Jaromíru Nohavicovi (Česká republika), docentovi katedry tádžického jazyka Rusko-tádžické university Chodovi Cholovi (Tádžikistán) a předsedovi Sboru velkých donských kozáků Peterovi Chudjakovi (Rakousko).

Kromě toho, „za jeho velký přínos k posílení míru, přátelství a vojenské a vojensko-technické spolupráce mezi Ruskou federací a Kubánskou republikou" byl Řádem přátelství vyznamenán ministr Revolučních ozbrojených sil Kuby Leopoldo Cintra Frías.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována osobnostem, které významně přispěly v kulturní oblasti a humanitárních vědách. Z Čechů touto medailí byli dříve vyznamenáni bývalý prezident Václav Klaus a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.

„Ano, vím o tom. Žádnou medaili jsem ještě nedostal, ale pojedu tam. Vážím si toho, cenu převezmu. Podrobnosti zatím nevím, jsem na šňůře v Košicích," potvrdil Deníku N Nohavica.