Veřejný ochránce práv Monika Šimůnková uvedla, že policisté při akci vůči Romovi v Teplicích třikrát chybovali. (Foto: Youtube)

Jednou z uvedených chyb mělo být to, že přivolali záchranáře pozdě. Chyby se dopustilo také Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje.

Vyplývá to ze zprávy o prověřování policejního zákroku, která byla uveřejněna na stránkách Kanceláře veřejného ochránce práv.

Připomeňme, že se jedná o medializovaný případ Roma, který zemřel v důsledku policejního zásahu.

„V šetření, které jsem zahájila z vlastní iniciativy, jsem se zaměřila na zákonnost postupu policie a přiměřenost použití donucovacích prostředků. Mé šetření v žádném ohledu nenahrazuje postupy orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla Šimůnková.

Šimůnková má za to, že policisté přivolali záchranáře pozdě, přičemž bylo absolutně zjevné, že je nezbytná neodkladná zdravotnická péče. Kromě toho zdravotní stav muže během zákroku nikdo nemonitoroval.

To, že muž nejeví známky života, tak policisté mohli zjistit pozdě. Podle ochránce práv došlo k narušení zásady přiměřenosti a povinnosti přihlížet na to, aby zákrok nezpůsobil osobě újmu.

Další pochybení spočívá v tom, že policisté okamžitě nezahájili resuscitaci a nesundali muži pouta z rukou.

Dále zástupkyně ombudsmana vidí pochybení Krajského ředitelství Ústeckého kraje v tom, že při interním vyšetřování incidentu nedostatečně zjistilo skutkový stav, když nepřihlédli ke skutku absence výpovědi posádky prvního vozu záchranné služby, která má pro zhodnocení postupu policistů důležitý význam.