Designovaný premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že ten jmenuje v pátek vládu v takovém složení, v jakém mu ji navrhl – tedy i s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským. (Foto: Youtube)

„Jsem rád, že vám mohu oznámit závěr mé hodinové schůzky s prezidentem Zemanem. Vláda ČR bude tento pátek jmenována tak, jak jsem ji navrhl, tedy včetně kandidáta na ministra zahraničních věcí, pana Lipavského,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci.

Fiala ocenil státnický krok prezidenta, který stále trvá na svých výhradách, ale nechce zatěžovat vládu náročným ústavním sporem.

Ceremoniál jmenování nové vlády by se měl odehrát v pátek 17. prosince. O důvěru Sněmovny by měla vláda žádat 12. ledna, musí tak učinit do 30 dní od jmenování.

„Naše diskuze s panem prezidentem byla otevřená, místy tvrdá, což mi nevadí, pokud vede k řešení,“ konstatoval Fiala s tím, že vládu přebírají ve velmi složité situaci.

„Máme tu rostoucí ceny, inflační problémy, složitou mezinárodní situaci. To jsou věci, na které se musí vláda soustředit. Nevidím smysl v tom, aby spolu bojovaly klíčové instituce státu a jejich představitelé. Udělám všechno pro to, abychom vedli dialog,“ slíbil na závěr.