V druhé polovině února 2022 se uskuteční cvičení Saber Strike 2022, jehož součástí je přesun amerických jednotek přes území České republiky z Německa na Slovensko. (Foto: Flickr)

Jak informuje web ministerstva obrany, přesouvat se bude cca 1 800 osob a 700 kusů techniky.

Návrat jednotek ze cvičení proběhne o měsíc později, tedy v druhé polovině března 2022.

„Přesuny všech proudů konvoje jsou plánovány ve večerních až brzkých ranních hodinách tak, aby se minimalizoval vliv na civilní silniční provoz. Všechny přesuny budou doprovázeny a zabezpečeny příslušníky Vojenské policie ve spolupráci s Policií České republiky a jsou koordinovány s dotčenými ministerstvy a samosprávami,“ stoji ve zprávě resortu.

Dodává se, že v rámci zabezpečení přesunů budou dodržována veškerá platná hygienická opatření. Přesuny vojsk americké armády přes území České republiky schválila hlavní hygienička MO.

Termíny cvičení, přesunů a počty vojáků se mohou změnit vzhledem k nepříznivým epidemiologickým podmínkám.

Dodává se, že v rámci zabezpečení přesunů budou dodržována veškerá platná hygienická opatření. Přesuny vojCvičení Saber Strike je součástí mezinárodního cvičení Defender Europe 2022, které bylo schváleno vládou v listopadu 2021 v rámci plánu vojenských cvičení na letošní rok. Armáda České republiky se Saber Striku účastní pravidelně od roku 2018.