Městský soud v Praze dnes zahájil projednání případu bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jenž je obviněn z podpory islámských džihádistů. Svou vinu Shehadeh nepopíral a prozradil bližší informace ohledně dané trestné činnosti. (Foto: Facebook)

V listopadu roku 2018 byl bývalý pražský imám Samer Shehadeh, narozený v Praze do palestinské rodiny, zadržen policií v Jordánsku, a nato byl přepraven do České republiky, kde celou tu dobu čekal na líčení.

Kromě Shehadeha obžalobě čelí také jeho devětadvacetiletý bratr Omar a šestadvacetiletá bratrova manželka Fátima Hudková.

Všichni tři členové rodiny jsou obviněni z podporování terorismu a z účasti v teroristické organizaci Fronta an-Nusrá, jež působí v Sýrii.

Bývalý pražský imám Shehadeh je navíc obžalován z finanční podpory teroristických skupin a z organizace přepravy lidi do zahraničí za účelem jejich připojení do teroristických vojenských jednotek. Svou vinu Shehadeh nepopíral, a dokonce odhalil důvod svých skutků.

„Pomohl jsem vycestovat dvěma mužům, jedním z nich je můj bratr. Jeho manželce jsem také pomohl, když se rozhodla za ním vydat. Financoval jsem tyto dva muže, tedy výbavu bojovníka, do čehož spadá i zbraň,“ přiznal se bývalý imám.

Dále Shehadeh prozrazuje, že pro financování terorismu využíval finanční prostředky určené na pomoc zraněným a postiženým v syrské občanské válce.

Dané peníze pocházely z příspěvků muslimů žijících v Česku, ti ale o zneužití těchto prostředků nevěděli. Obžalovaný prohlásil, že veškerá obvinění z podpory terorismu nepopírá a je hrdý, že se na tom podílel.

Současnou syrskou vládu považuje za nelegitimní, jelikož neprosazuje právo Šaría, a to je podle něj hlavní důvod, proč se rozhodl podporovat teroristy.

Zdroj: snews.com