Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí oznámil, že u některých pacientek, které čeká plánovaná operace se středním nebo vysokým rizikem pooperačních komplikací, bude vyžadovat očkování proti covidu-19. Uvedl to na svém webu. (Foto: Facebook / ilustrační)

„Důvodem je zvýšené riziko těžkého průběhu případného onemocnění covid-19 v pooperačním průběhu. Neočkované pacientky budeme operovat pouze po podpisu negativního reverzu, ve kterém budou tato rizika popsána,“ zdůvodnila nemocnice.

Ústav se v oznámení odkazuje na stanovisko České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny, která doporučuje očkování proti covidu pacientům před plánovanými operacemi se středním nebo vysokým rizikem pooperačních komplikací.

„Prospěch z očkování pro gravidní ženy výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace, a proto se očkování těhotných žen doporučuje. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity. Neexistují důkazy, že by bylo nutné očkování oddalovat na dobu po prvních 12 týdnech,“ stojí ve stanovisku společnosti.

Podolská porodnice už dříve uvedla, že u plánovaných porodů bude dělat PCR test i očkovaným matkám. Doprovod u porodu si musí zajistit PCR test sám. Pokud je porod akutní, stačí antigenní test.

Ale opět platí povinnost i pro očkované proti covidu. Výjimku z testování mají ti, kteří v posledních 180 dnech nemoc prodělali a mají o tom platný doklad.