Česká ministryně spravedlnosti Marie Benešová dnes rozhodla, že Česká republika nevydá ruského bankéře a bývalého významného politika Alexandra Bugajevského do jeho vlasti. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. (Foto: Pspčr)

Ruští vyšetřovatelé uvádí, že bývalý předseda správní rady zkrachovalé banky Interkommerc Alexandr Bugajevskij připravil banku o více než 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy Kč). Bugajevskij byl v 90. letech za prezidenta Borise Jelcina vicepremiérem a viceprezidentem Centrální banky Ruska, následně se zařadil mezi ruské miliardáře. Celou svoji kauzu označil za politickou a v Česku požádal o azyl.

„Ve věci Bugajevskij paní ministryně dne 11. června 2019 rozhodla o nepovolení vydání jmenovaného k trestnímu stíhání do Ruska, o čemž byla následně vyrozuměna ruská strana. Věc je tak skončena,“ uvedl ČTK mluvčí Řepka.

Zadržení v Česku
Alexandra Bugajevského česká policie zadržela v lednu 2018 na základě mezinárodního zatykače. Pražský městský soud následně rozhodl, že podle českého právního řádu je mužovo vydání do Ruska přípustné, toto rozhodnutí loni opakovaně potvrdil i vrchní soud.

Poslední slovo o povolení vydání měl český ministr spravedlnosti, ale letos v březnu úřad uvedl, že zatím nelze rozhodnout, protože ministerstvo vnitra posuzuje, zda Bugajevskému udělí mezinárodní ochranu.

„Podle zprávy Národní ústředny Interpolu MV RF z 12. července 2017 bylo po Alexandru Bugajevském obžalovaném ze dvou zločinů podle části 4 paragrafu 160 Trestního zákoníku RF vyhlášeno mezinárodní pátrání s cílem jeho zatčení a vydání. Generální prokuratura Ruské federace zaslala 20. února 2018 na Ministerstvo spravedlnosti České republiky dotaz o vydání Bugajevského Ruské federaci, kde má být odsouzen," informovala tisková služba Generální prokuratury RF v dubnu 2018.

Finančník Bugajevskij byl Moskevským městským soudem obviněn za zpronevěru 45 milionů eur. Podle verze vyšetřovatelů měl od 21. do 25. ledna 2016 Bugajevskij před krachem banky Interkommerc převést z jejích účtů na účty jím kontrolovaných firem přes 1,1 miliardy korun. Navíc je také obviněn z krádeže státních dluhopisů v hodnotě osmi milionů rublů (více než 2,7 miliardy korun).

Banka Interkommerc byla v době krachu a ztráty licence 67. největší ruskou bankou podle aktiv a 34. největší podle vkladů drobných klientů.

Alexandr Bugajevskij byl loni časopisem Forbes zařazen na 53. místo mezi ruskými oligarchy, jeho majetek byl odhadnut na 1,4 miliardy rublů (téměř 500 milionů Kč). V Rusku mu soud zabavil byty, pozemky a 100 milionů rublů na účtech.