Poslední dny je opět v centru dění Babišova kauza Čapí hnízdo. Nyní navíc vyplynuly na povrch další skutečnosti, kdy bývalý člen širšího vedení farmy prozradil, že u výslechů neříkal českým vyšetřovatelům ani detektivům OLAF celou pravdu. S informací přišly Seznam Zprávy. (Foto: Wikimedia)

V ožehavé kauze Čapí hnízdo se objevilo nové svědectví, za nímž stojí jeden ze svědků – manažer, který stál u budování farmy Čapí hnízdo. Dotyčný nyní zpochybnil své výpovědi z let 2017 a 2018 a vysvětlil to tím, že údajně neuváděl celou pravdu. Prý odpovídal tak, jak to bylo na papíře, ale nemluvil o věcech, jak byly doopravdy. S advokáty totiž manažer absolvoval „secvičné“ schůzky.

„Říkal jsem, jak věci byly a vypadaly na papíře, ne jak byly ve skutečnosti,“ řekl a podělil se o příklad:

„Třeba když mne přijímali do Čapího hnízda, přijímal mne někdo, ale podmínky smlouvy jsme řešili přímo s Andrejem Babišem, tak tu druhou část jsem neřekl.“

Podle jeho dalších slov tak následně ve výpovědích třeba úmyslně zamlčel to, kdo je skutečným majitelem Čapího hnízda. Stejně tak se nechal slyšet, že na něj byl před výslechy vyvíjen tlak ze strany advokátů Agrofertu a premiéra Andreje Babiše. S tím souvisí i to, že byl dotyčný na výslechy vždy advokáty připravován a měl nalinkované, co má říkat.

„Před výslechem mi doporučili, abych byl rozumný,“ řekl bývalý manažer, který chtěl zůstat v anonymitě.Doplnil také, že mu jeho „rozumnost“ a vystoupení před vyšetřovateli byly finančně vyrovnány – jako „poradenské služby“.

A proč chtěl dotyčný zůstat v anonymitě? Údajně jsou za tím obavy z potíží, které by mu mohly hrozit ze strany Andreje Babiše a jeho právnického a bezpečnostního týmu. Dodal totiž, že si jej „pořád pracovně hlídají“ a dotyčný nechtěl nic riskovat i proto, že má rodinu a děti. Zároveň těmito obavami vysvětluje i to, proč neříkal celou pravdu vyšetřovatelům při výslechu už od začátku. Nyní má ale strach, že by musel v rámci případu zamířit k soudu a tam už by to dle něj bylo o něčem jiném.

„Člověk si uvědomuje, že když jim nevyhoví, bude mít problémy. Takže ve chvíli, kdy bych nevypovídal tak, jak jsem měl vypovídat, to znamená být strohý v odpovědích a nekomentovat nic jiného, než je potřeba, je otázka, co by se stalo,“ uvedl a ke změně výpovědi dodal: „Člověk sice může změnit výpověď. Ale ptám se na ten konec – kdy to je? Ale já mám hroznou obavu.“

Dotyčný rovněž Seznam Zprávám detailně popsal dvě schůzky s Babišovým advokátem Josefem Bartončíkem či právníky Agrofertu Václavem Knotkem a Alexejem Bílkem. Jedna přitom proběhla před výslechem u detektivů OLAF, druhá se konala před výslechem u českých vyšetřovatelů.

Zmiňme, že tato nová svědectví manažera se týkají padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo a také další vyšetřované kauzy. V ní se jednalo o podezření z daňového podvodu souvisejícího s nákupem reklamy na Babišově středočeské farmě.

Zdroj: snews.com