Mutace delta se nevyhne opravdu nikomu. Lidé starší 65 let, kteří se nenechali naočkovat, se proto nejspíše nevyhnou hospitalizaci a pravděpodobně prodělají nemoc v těžkém stavu. (Foto: Youtube)

V Otázkách Václava Moravce to řekl ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. K očkování v pořadu vyzval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Nedělní debata u Moravce byla opravdu horká. Nejspíše o největší pozdvižení se postaral exministr zdravotnictví a šéf Motolu Ludvík. Podle něj je testování na škole zbytečné a většina úsilí se má soustředit na seniory.

„Já mám problém s testováním ve školách, protože ty sice odhalí pozitivní, ale pozitivní ještě není nemocný. Já bych se jako ministr zaměřil na těch 250 tisíc nejrizikovějších lidí, protože to je časovaná bomba. Já bych třídy testoval ve chvíli, kdyby lehla celá třída s vysokými teplotami, ale jinak ne. Je to drahé,“ upozornil Ludvík.

Podle něj neočkovaní lidé nad 65 let s největší pravděpodobností skončí v těžkém stavu v nemocnicích. Vyzval je proto, aby se na tento scénář začali připravovat již teď.

„Komu je nad 65 let a je nenaočkovaný, tak já osobně bych mu doporučil, aby si sbalil kartáček na zuby a pyžamo a byl připraven na to, že dost možná stráví Vánoce pod kyslíkem, protože fakt je, že ta populace nad 65 je prostě tímhle dramaticky ohrožena,“ uvedl Ludvík.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jde zhruba o 400 000 osob.

Možný kandidát na nového ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v této souvislosti trvá na očkovací kampani „ode dveří ke dveřím“. Chce dále připravit plán naočkování seniorů v pečovatelských zařízeních.

„Ty je třeba co nejdříve přeočkovat třetí dávkou, protože oni mají dvě dávky vakcíny, ale teď už ta ochrana klesá. Já bych nechtěl, aby se v jakémkoli domově stalo to, co loni. To byla katastrofa,“ prohlásil Válek, který ale zároveň odmítl, že by chtěl zavést „lockdown“ pro neočkované seniory, jak zněl titulek jeho rozhovoru na Novinkách.cz.

Ludvík k tomu dodal, že mnoho odmítačů neví, k čemu to očkování vlastně je. Sám má příbuzné v pohraničním Varnsdorfu, kde proočkování není příliš vysoké, a pro vakcinaci dává jasný argument.

„To první, co vám řeknou, je, že znají někoho, kdo je stejně starý jako oni, má dvě dávky očkování, ale přesto leží v nemocnici s těžkým průběhem. Na to je odpověď jednoduchá. Přesně k tomu je určená ta třetí posilující dávka. S tou by v nemocnici neskončili,“ vysvětloval ředitel FN Motol.

Adam Vojtěch ze své strany Válkovi vytknul jeho komunikaci přes Twitter a že odmítl pozvání premiéra Andreje Babiše (ANO) zúčastnit se zasedání rady pro zdravotní rizika.

„Bylo by lépe více komunikovat bez Twitteru. My jsme poslali anticovid týmu data, my už jim je posíláme zhruba rok, ale pak jsme si na Twitteru přečetli, že oni nemají žádná data,“ řekl Válkovi Vojtěch.

Válek ale oponoval, že nevěděl, kolik testů a jaké kvality jsou k dispozici. Později Babiš v nadsázce na sociální síti nabídl Válkovi křeslo ministra zdravotnictví již teď.

Zdroj: snews.com