U prosazuje totální cenzuru internetu. Správné zprávy budou jen ty, které schválí v Bruselu, varuje předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.

Ve Sněmovně proběhla schůze výboru pro evropské záležitosti, na které se projednávaly návrhy ohledně boje proti dezinformacím.

EU plánuje zřízení nezávislé sítě ověřovatelů faktů, kde následným krokem má být vznik zabezpečené evropské online platformy o dezinformacích. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury se jedna o zavedení cenzury.

„Cílem tohoto tažení EU je umlčet oprávněně kritické hlasy proti EU, masové imigraci, skutečné situaci v NO-GO zónách, politické situaci v jednotlivých zemích, průzkumech veřejného mínění, názorech na činnost politických neziskových organizací a tak dále," napsal poslanec na svém Facebooku.

Okamura varuje, že budou nasazeny informační technologie, které budou trestat neposlušné tím, že omezí příjmy z reklam, upozadí příspěvky a dokonce bude možné mazání soukromých účtů.

„Tato chystaná dokonalá cenzura se (neúspěšně) maskuje jako ‚boj proti dezinformacím‘," dodal.

Iniciativu EU podpořili svým hlasováním ve Sněmovně poslanci ANO, Pirátů, ČSSD, KDU- ČSL, TOP 09. Usnesení výboru navrhl poslanec Ondřej Veselý z ČSSD:

„Výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR po odůvodnění místopředsedy výboru Ondřeje Veselého a po rozpravě žádá Vládu ČR, aby se aktivně zapojila do boje proti falešným zprávám na internetu, které se tváří jako pravé zpravodajství, zejména podporovala vypracování a aplikaci Kodexu sociálních sítí, vytvoření nezávislé evropské sítě ověřovatelů faktů a následně zabezpečenou evropskou platformu o dezinformacích."