Od 1. července přijde největší česká mlékárna Madeta o dodávky až 200 000 litrů mléka denně, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH. Družstvo se totiž rozhodlo dodávat více do Německa. Pro Madetu z toho vyplývá roční propad tržeb až miliardu korun. (Foto: Flickr)

V článku je uvedeno, že si Madeta nyní už zajistila 50 000 litrů mléka od jiných dodavatelů. JIH se rozhodl více dodávat Německu kvůli vyšší ceně. Co se týče Madety, ta družstvu nabízela výkupní cenu 8,9 koruny za litr. Tuto informaci oznámili v pátek 7. června generální ředitel Madety Milan Teplý, předseda představenstva JIH Karel Bednář a ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

JIH má v plánu dodávat více mlékárně Goldsteig v Chamu. Jihočeská mlékárna denně zpracuje 950 000 litrů mléka. Madeta bude muset kvůli této situaci snížit výrobu trvanlivého mléka a omezit sušení mléka.

„Budeme vyřazovat výrobky. To všechno platí, pokud neseženeme mléko. Říkají, že tam dostanou víc a že tam (v Chamu) dostanou akcie. Není to z cenových důvodů, za loňský rok od nás mají nejvyšší cenu v republice,“ uvedl generální ředitel Madety Milan Teplý.

Bednář také potvrdil, že mezi hlavními důvody těchto změn je cena, která je v Německu dlouhodobě vyšší. Do Chamu nyní JIH dodává 450 000 litrů mléka denně, od července to bude zhruba 650 000 litrů, zatímco Madetě bude JIH od července dodávat asi 430 000 litrů mléka denně.

„Mrzí nás, že největší odbytové družstvo JIH a největší jihočeská mlékárna nedokážou najít maximální úroveň spolupráce, která je logicky nejvýhodnější jak pro region, tak pro zúčastněné strany. Agrární komora nezasahuje do dodavatelsko-odběratelských vztahů, a pokud vím, bavorští partneři (družstva JIH) jsou už 15 let prověřeni, takže se dá předpokládat, že jednak díky ověřeným vztahům a asi i kvůli cenové politice dospělo družstvo k tomuto rozhodnutí,“ dodala Šťastná.

MADETA a. s. je česká potravinářská firma zabývající se zpracováním mléka a výrobou mléčných výrobků. Závody firmy zpracovávají 1,5 milionu litrů mléka denně, vyrábí více než 240 druhů výrobků (například Nivu a pomazánkové máslo) a exportují své výrobky do 15 zemí.

Společnost má čtyři výrobní závody – v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Má 220 dodavatelů mléka a zaměstnává 1500 lidí.

V roce 2016 měla konsolidovaný zisk po zdanění 371,2 milionu Kč, konsolidované tržby 5,25 miliardy Kč.

Zdroj: snews.com