Českou republiku v poslední době sužují časté deště a bouřky a čtvrtek nebude výjimkou. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silnými bouřkami a krupobitím, vydatnými dešti a případnými vzestupy hladin. (Pixabay)

Od čtvrtečního poledne se budou v Česku vyskytovat ojediněle silné bouřky s přívalovým deštěm. Tato výstraha platí do noci na pátek. Deště s úhrny nad 30 milimetrů za šest hodin nebo nad 50 milimetrů během 24 hodin hrozí od čtvrtečních dvou hodin ráno do 15:00, a to pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj.

Ve všech ostatních krajích kromě zmíněných tří platí varování před silnými bouřkami od čtvrtečního poledne do pátečních dvou hodin s tím, že je nutné počítat i s možným krupobitím a přívalovými srážkami.

Meteorologové vydali také varování před povodňovou bdělostí. Uvedli, že v částech příhraničních okresů Plzeňského a také Jihočeského kraje může dojít ke stoupání menších toků na stupně povodňové aktivity. Uvádí se, že řeky mohou dosáhnout nejnižšího stupně povodňové aktivity, ojediněle také druhého stupně. Ačkoliv by se voda neměla z břehů vylévat, meteorologové upozorňují, aby se lidé vyvarovali koupání, plavání či jízdě na lodi.

Zvýšenou opatrnost by měli mít především řidiči, jelikož může být snížená viditelnost a voda může téct přes silnice. Meteorologové rovněž uvedli, že v oblastech, které budou zasaženy bouřkami, může dojít k zatopení níže položených míst. Jedná se zejména o podchody, podjezdy, sklepy.