České ministerstvo zahraničí na svých oficiálních stránkách poznamenalo, že požadavek Ruska na snížení počtu zaměstnanců na Velvyslanectví ČR v Moskvě pro ně představuje významnou technicko-administrativní komplikaci. (Foto: Embassy of the Czech Republic in Moscow)

Jedná se o tzv. místní pracovníky, jejichž počet je na českém zastupitelství vyšší, než na ruské ambasádě v Praze.

Včera česká strana oznámila svůj další požadavek vůči ruské straně.

Uvedla totiž, že chce zastropit počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze na nynější stav české ambasády v Moskvě.

Na konci května na obou zastupitelstvích musí totiž zůstat 7 diplomatů a 25 administrativních a technických pracovníků.

Ve své reakci Moskva poznamenala, že s tímto požadavkem souhlasí, ovšem parita musí platit i vůči pracovníkům najatým na místě.

Číslo místních zaměstnanců podle ruského návrhu nesmí přesáhnout 19 osob. Tato podmínka zjevně činí větší problém Praze, než Moskvě, která zaměstnává v Česku jenom kolem 20 českých občanů, zatímco Česká republika jich má přes 100.

To přímo přiznal i samotný resort zahraničí, na jehož webových stránkách dnes bylo uvedeno, že ruský požadavek může zkomplikovat práci českého zastupitelského úřadu v Moskvě.

Místní pracovníci, jejichž počet má být v nejbližší době omezen na 19 osob, vykonávají obslužnou činnost a neplní diplomatické či konzulární funkce, uvádí se ve zprávě.

„Pro Českou republiku tento krok představuje významnou technicko-administrativní komplikaci. Fakt tohoto snížení budeme proto nuceni zahrnout do jednání o paritě v otázce počtu pracovníků obou zastupitelských úřadů do budoucna,” prohlásili na resortu zahraničí.

„Nezodpovědné a provokativní chování českých úřadů poškodilo jejich vlastní diplomatické služby,“ prohlásilo na závěr ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Zdroj: snews.com