Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský (Piráti) podporuje nasazení nových jednotek NATO v zemích jejího východního křídla. (Foto: Jan Lipavský / Twitter)

Česká republika by se na tom měla podílet. Uvedl to ve čtvrtek po setkání v Bruselu s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem.

Den poté, co NATO a Spojené státy poskytly odpověď Rusku ohledně bezpečnostních záruk, se v Bruselu setkali Lipavský a Stoltenberg. Podle slov šéfa české diplomacie oba považují ruské požadavky za nepřijatelné a na schůzce byla deklarována podpora Ukrajiny.

Kromě toho Lipavský generálního tajemníka ujistil, že Česká republika nadále zůstává věrna svým spojeneckým závazkům, a to včetně zvýšení výdajů na obranu.

„V NATO jsem znovu ujistil Jense Stoltenberga, že Česká republika přikládá Alianci a transatlantickým vztahům velký význam. Jsme připraveni dostát spojeneckým závazkům, včetně výdajů na obranu. Shodli jsme se na podpoře Ukrajiny a nepřijatelnosti ruských požadavků,“ oznámil na Twitteru Lipavský a přidal hashtag #WeAreNATO (Jsme NATO).

Jak informuje ČTK, Lipavský podpořil posílení východního křídla NATO a dodal, že by se na něm Česká republika měla podílet. Podle dnešního vyjádření slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka NATO zvažuje nasadit své jednotky i na Slovensku

„Vytvoření takovýchto útvarů, a hlavně dodání reálných vojenských kapacit by bylo ve prospěch bezpečnosti České republiky,“ řekl po jednání se Stoltenbergem Lipavský. „Věřím, že Česká republika najde dostatečně silný příspěvek do posilování již existujících struktur,“ dodal.

O podobě českého zapojení se bude ještě diskutovat.

Ve středu vláda ČR odsouhlasila darování 4 000 dělostřeleckých granátů Ukrajině. Kabinet zvažuje i další pomoc, řekl po jednání se Stoltenbergem Lipavský.

Jedná se o první osobní setkání Stoltenberga a Lipavského. Oba rovněž jednali o přípravě příští Strategické koncepce NATO. Jak uvádí české ministerstvo, v rámci své cesty se šéf české diplomacie setká také s komisařem EU pro řešení krizí Janezem Lenarčičem, kterému představí priority pro předsednictví ČR v Radě EU v humanitární oblasti.