Český profesor Felgr, který proslul různými výroky ohledně koronavirové krize byl napaden pánem, který jej měl zkusit prohodit plotem. (Foto: Facebook/Felgr)

Celý zážitek popsal na svém facebookovém profilu:

Milý Micíku, ten rozzuřený pán, co na mě v neděli vyběhl z auta a zkoušel mě prohodit plotem (byl zatím první, ale jistě nebude poslední) si to vysvětlit nenechal, ale tobě to teď povím. Mrazáky v ulicích jsem fakt nevymyslel já. Já pouze na přímou otázku pana redaktora Stacha „Takže nás čekají mrazáky na mrtvoly v ulicích, jak varoval ministr Hamáček?“ odpověděl: „Doufám, že je mají připravené, protože vážně nevím, jak se to potom bude dělat. Nebudou tisíce mrtvých denně, ale stovky. I to ale stačí.“ Mrazáky v ulicích jsou pochopitelně blbost, netuším, co by tam dělaly.

Mrazáky, přesněji řečeno mrazírenská auta, stály v mnoha evropských a amerických městech za budovami nemocnic, protože nemocniční márnice se v kritických dnech epidemie rychle přeplnily. Tak to patrně myslel Hamáček, a tak jsem to určitě myslel já – s redaktorem jsme se v tu chvíli bavili o možnosti kolapsu nemocnic. A asi dva dny nato v rozhovoru, tuším, pro DVTV jsem dokonce svá slova odvolal. Vysvětlil jsem, že vzhledem k tomu, že Česko je světovým šampionem v pohřbíváním žehem, nebudou u nás mrazáky potřeba. To jsem se bohužel trochu mýlil, kapacity našich krematorií jsou sice vysoké, ale naši chrabří promořovači pod Babišovým vedením dokázali zahltit i ty. „ANO, my to dokážeme!“ – a já jsem si naivně myslel, že na těch plakátech zase jen plácá blbosti.

Proč ti to Micíku říkám? No, aby se vědělo. Spousta úplně neznámých lidí mě dnes venku zastavuje a děkují mi za to co dělám a co říkám. Ale i zuřivých pánů je v Česku určitě mnoho. Primárním terčem jejich zuřivosti sice není Flegr – jeho články patrně nikdy nečetli a rozhovory neposlouchali – ale obraz Flegra, tak jak ho vytvořili novináři a zejména autoři novinových titulků. Já negativní kampaň proti své osobě zatím ignoroval. V ušetřeném čase jsem se snažil vysvětlovat, co by se mělo a co by se se nemělo dělat (a proč), abychom minimalizovali negativní dopady epidemie. Ale asi to byla chyba – terčem nenávisti zuřivců je sice mediální obraz Flegra, polámané kosti však budou bolet mne.

Toho pána jsem nakonec ukecal, takže se to obešlo s pár odřeninami a potlučenou kamerou. Na místě bylo taky dost svědků. Ale příště by to mohlo dopadnout hůř. Takže mi asi nezbývá, než svůj pokřivený obraz začít alespoň trochu řešit. Doufám Micíku, že mi s tím pomůžeš. Asi začneme mazáním nenávistných příspěvků pod články a banováním.