Prezident České republiky Miloš Zeman se v pořadu „Výsledky týdne" televizní stanice NTV vyjádřil k politickému dění v Evropě, pravdědopdobnosti vypuknutí války a sankcím proti Rusku.

„Sankce jsou nesmyslné a ničemu nenapomáhají. Doufám, že dříve nebo později tyto sankce skončí," řekl Zeman.

Český prezident se následně vyjádřil i k politické situaci v Evropě:

„Čína má silného vůdce, Spojené státy mají silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se doleva, dívám se doprava, dívám se rovně, dívám se dozadu — silného lídra prostě nevidím," řekl prezident.

Zeman se také vyjádřil k regulaci sporu mezi Moskvou a Washingtonem v souvislosti se smlouvou o raketáchstředního a kratšího doletu. Podle něho lze tento problém vyřešit velice jednoduše. Zeman je přesvědčen, že tento problém bude vyřešen, pokud si Rusko a Spojené státy vymění data o technických parametrech raket, na které si stěžují.

„Může to být na obou stranách. Pokud existují nějaké technické parametry těchto raket, které porušují tuto smlouvu buď z ruské, nebo americké strany, je velmi jednoduché ukázat parametry těchto raket a souhlasit. Samozřejmě, že chci, aby existovaly všechny smlouvy, protože zrušení těchto smluv znamená závod ve zbrojení."

rozhovoru pro televizní stanici Miloš Zeman mimo jiné hovořil o pravděpodobnosti vypuknutí války.

„Víte, současných válečných cílů je dosahováno prostřednictvím ekonomiky, nikoliv pomocí zbraní," poznamenal prezident. Zeman rovněž zdůraznil, že nevěří v možnost vojenského konfliktu mezi NATO a Ruskem.

„Vojenský útok na pobaltské země by byl politickou a dokonce i vojenskou sebevraždou," řekl Miloš Zeman.