Rozsáhlou skutečnost otevření Krymského mostu česká média samozřejmě utajit nemohla.

Ale opomenout politický význam události nedokázala. Podle portálu Novinky.cz vybudováním mostu „Rusko dokončuje připojení Krymu“. Jiný názor na tuto událost má český poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček, který nejednou Krym navštívil.

Kohlíček: Oni (pozn. Rusko) potřebují nejen ten most, ale i páteřní komunikaci, která se, jak jsem na Krymu viděl, velmi intenzivně staví. A je to vlastně jednou ze dvou nejdůležitějších staveb infrastruktury. A zřejmě by potřebovali propojení s obilnicí Ruska — Krasnodarským krajem, tímto směrem. A třetí věc. Ta už je, ale ještě se myslím dokončuje. To je to mezinárodní letiště, které je v Simferopolu. Já už jsem to letiště použil a musím říct, že je velice pěkné. Ale ještě jsem viděl, že se tam nějaké stavební práce dodělávají. Takže to jsou tři věci, které jsou velice důležité, a když jsem mluvil s místními lidmi, tak říkali: „Podívejte se, jak se o nás Rusko stará. Na rozdíl od Ukrajiny, kdy jsme tady takové strukturní investice bohužel neměli." Takže já si myslím, že to je úplně ta nejdůležitější věc — dobré spojení. Je to směrem na Krasnodarský kraj, samozřejmě nevím, jak vypadají ty komunikace dál. Ale to, co jsem viděl na Krymu, tam se opravdu intenzivně staví čtyřproudová komunikace a to si myslím, že ti lidé velice oceňují.

Existují nějaké možnosti pro české investice na Krymu, nebo jsou sankce pro Česko nepřekonatelnou překážkou v tomto regionu?

Samozřejmě jsou možnosti. Tak jako ty možnosti našli Italové a Rakušané, jsou dokonce i určité společnosti, které na Krymu už dneska mají své zástupce. Takže ty možnosti tady jsou. Jde jenom o to, abychom se vymanili z toho tradičního schématu, že když velký bratr zavelí, tak my se postavíme do pozoru a okamžitě jdeme tím správným směrem.

Řekl jste, že Italové ty možnosti našli. Jak je to možné? Prozradíte nám to?

Italové, Rakušané i Němci našli ty možnosti. Myslím si, že my nejsme o nic hloupější. Jde pouze o to, aby tady byla dobrá vůle.

Máte na mysli něco konkrétního?

Nechtěl bych to konkretizovat, ale samozřejmě ty infrastrukturní projekty budou jistě pokračovat. A já si myslím, že my umíme v oblasti toho cestovního ruchu spoustu věcí, v oblasti zásobování elektřinou, s obnovitelnými zdroji umíme také spoustu věcí, čištění odpadních vod umíme velmi dobře. Prostě je tam pro naše firmy spousta příležitostí, které jsou technicky velice zdatné, a myslím si, že by tam mohli najít velice zajímavou realizaci.