Zastoupení Evropské komise v ČR publikovalo vzkaz deníku MF DNES.

Reagovalo na článek s názvem „Focení jen se souhlasem“. Na tento případ upozornil na svém Facebooku i Miroslav Kalousek.

Evropská komise vytýká novinám, že jejich článek je „obsahem téměř jako okopírovaný ze starších článků z jiných médií, které navíc mezitím vyvrátili i čeští experti jako nesmysl".

Jedná se o pravidla pro publikování fotografií žáků školami.

Zástupci Komise následně uvádějí informace novin na pravou míru. Říkají, že nové nařízení o GDPR pro školy není nové, jelikož již existuje český zákon o ochraně osobních údajů a občanský zákoník, které předepisují, že školy musejí dostat souhlas s publikací fotografií dětí.

„Nově nesmí školy bez souhlasu rodičů uveřejnit fotografii s popiskem typu „Pepíček Vosátků dává gól". Naopak fotky popsané „4.A hraje fotbal" se to netýká," stojí v dokumentu.

Nová regulace, podle slov zástupců Komise, nesměřuje primárně na školy, ale na banky, operátory mobilních telekomunikací a velké digitální společnosti. „Tedy na ty, u nichž má případné zneužití dat opravdu velký dopad. Vzpomeňme na případ Cambridge Analytica," říká publikace.