Senátor Václav Láska se v rozhovoru pro Prostor X obořil na ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka za to, že údajně podlézá Číně. Ta podle něj na zdravotnickém materiálu dělá pouze business. Hamáček mu odpověděl, že díky dodávkám z Číny si čeští zdravotníci nemusí oblékat odpadkové pytle jako v USA. (Foto: Twitter)

Čínské dodávky zdravotnického materiálu do Česka nadále budí vášně ve veřejné sféře. Vládní představitelé s neskrývanou radostí vítají na letištích letouny s tunami roušek, respirátorů a ochranných obleků. Na druhou stranu někteří zástupci opozice v tom vidí projev podlézání Číně a oslabení evropské solidarity.

Senátor Václav Láska patří do té druhé skupiny, podle které si Čína náš vděk nezasluhuje. S odkazem na nedávno zveřejněnou zprávu upozornil, že Peking nejdříve skupoval roušky a další potřeby v Česku a nyní na jejich prodeji vydělává peníze.

„Já vůči Číně necítím žádný vděk. Ona dělá byznys buď za nejvyšší cenu, nebo za to, že někdo leze čínským komunistům někam, prostě buduje si svoji sféru vlivu, jedná velmi pragmaticky. Nepomáhá. Buďto vydělává prachy, nebo si buduje svoji sféru vlivu,“ prohlásil Láska, a naopak vychválil Německo za to, že přebírá italské a francouzské pacienty. „Všechno bezplatně a nezištně. To je pomoc a za to já jsem vděčný,“ dodal Láska.

V tomto kontextu zkritizoval i mediální vystupování Jana Hamáčka. Nelíbí se mu děkování Číně a zamlčování evropské pomoci. Láska je přesvědčený, že dnešní koronavirovou krizi využívají některé skupiny v Česku, aby dostaly zemi do čínského vlivu a oslabily evropskou solidaritu.

„Pro mě je to zneužívání současné situace některými zájmovými skupinami, aby rozbíjely evropskou soudržnost a aby nás hnaly do náručí Číny nebo aby tu budovaly nějaký vděk Číně. To je třeba se ozvat už teď.“

Jmenovitě zmínil skupinu kolem Hradu, ale nikoliv přímo prezidenta Miloše Zemana, a dále finanční skupinu PPF Petra Kellnera.

„Je to prostě vidět, pan Kellner, už před krizí to byl jeho cíl a jeho snaha, teď to jenom zintenzivňuje,“ poznamenal Láska.

Na tato nařčení ale reagoval i sám ministr vnitra. Důrazně popřel, že podlézá Číně a zdůraznil, že se snaží, aby čeští zdravotníci měli dostatek potřebného materiálu. Toho je nyní nedostatek všude na světě, nevyjímaje USA, jež ho aktivně skupují v Číně.

„Senátor Láska mě obviňuje, že zneužívám krize, abych podlézal Číně. Nikoliv, pane senátore, snažím se, aby se naši zdravotníci nemuseli oblékat do pytlů na odpadky jako v New Yorku. Zatím jsme dovezli 250 tis. ochranných obleků,“ uvedl na Twitteru Hamáček.

Již dříve Hamáčka pobouřily mediální zprávy o tom, že BIS varovala, že v lednu a únoru Čína v Česku hromadně skupuje zdravotnický materiál.

„Tu zprávu jsem dostal v březnu, a to už žádné nákupy neprobíhaly, takže jsem to založil. A mimochodem, dneska mají naše ambasády ve světě pokyn shánět zdravotnický materiál, kde se dá… Takže možná na nás někdo taky napíše takovou zprávu…“ napsal v úterý Hamáček.

Zdroj: snews.com