Bývalý náčelník generálního štábu ČR Petr Pavel již několikrát opakoval, že je připraven kandidovat v prezidentských volbách v roce 2023 a zbývá jen oficiální přihláška „do boje“.

Server Seznam Zprávy zaznamenal jeho další rozhodný krok k účasti v předvolebním závodě. Generál si totiž najal Slováka, který „udělal“ prezidentku i ze Zuzany Čaputové.

Generál Armády České republiky ve výslužbě si podle zjištění Seznam Zpráv zajistil služby slovenského mediálního poradce Michala Repy.

Jde přitom o stratéga cesty Zuzany Čaputové do čela Slovenska.

„Pan generál říká, že je připraven kandidovat, a to pro něj znamená i myslet dopředu. Proto konzultuje s řadou lidí, včetně Michala Repy, a v případě volební kampaně jeho zkušenosti rád využije,“ řekl Seznam Zprávám Jan Osúch, mluvčí Pavlovy organizace Spolu silnější.

Repa byl dříve také poradcem současného bratislavského primátora Matúše Valla. Repa umí podle svých výsledků dobře číst veřejné mínění a dokáže pochopit náladu ve společnosti tak, aby tomu mohla jít kampaň naproti.

Při vítězství Čaputové například sázel na slogan „Postavme se zlu, spolu to dokážeme,“ což v rozjitřené době vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka zafungovalo.

„Michal Repa je naším konzultantem. Pravidelně s ním mluvím nejen já, ale i další lidé v iniciativě o otázkách veřejné komunikace. Je to mladý Slovák, který žije se svou rodinou v Bratislavě. Má mimořádné zkušenosti v oblasti veřejné komunikace, nejen politických kampaní, a to je pro komunikaci naší iniciativy velmi inspirativní,“ sdělil Seznam Zprávám Osúch.

Kolik za Repovy služby Pavlova iniciativa platí, Osúch Seznam Zprávám nesdělil – prý si to Repa nepřeje.

„O veškerých výdajích ale mají přehled soukromí dárci, kteří chod celé iniciativy financují,“ dodal mluvčí.