Ve středu na tiskové konferenci předseda sociálních demokratů Jan Hamáček oficiálně oznámil, že v čele ministerstva kultury chce ČSSD vidět bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). (Foto: Wikimedia)

„Poté, co se v pondělí Michal Šmarda vzdal postu ministra kultury, tak byla ČSSD postavena do nové situace. Chci říci, že jsme řešení nalezli. ČSSD navrhne panu premiérovi, aby ústavním postupem navrhl prezidentovi, aby do funkce jmenoval Lubomíra Zaorálka,” uvedl na tiskové konferenci Jan Hamáček.

Hamáček nepředpokládá, že by ze strany prezidenta Miloše Zemana mělo dojít k problémům se jmenováním nového ministra. Dříve v polovině srpna Zeman do čela resortu kultury odmítl jmenovat jiného kandidáta ČSSD Michala Šmardu.

„Mnoho věcí se stalo. Byl to zápřah, svůj díl dostala i naše ústava,” poznamenal Hamáček.

Ještě dnes Hamáček odešle oficiální nominaci premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

„Lubomír Zaorálek je zkušený politik, je úspěšný předseda Sněmovny a úspěšný ministr zahraničních věcí. Jsem přesvědčený, že řízená resortu kultury zvládne,“ poznamenal šéf sociálních demokratů. „Jeho úkolem bude resort stabilizovat po dlouhé době, kdy nebylo jasné, jakým směrem se bude ubírat,“ dodal.