Český ministr zdravotnictví Roman Prymula v obsáhlém rozhovoru pro Novinky.cz prozradil, že příští týden hodlá představit další protiepidemická opatření. Jejich cílem má být to, aby se naše země vyhnula izraelskému scénáři a uzamčení celé země. (Foto: Facebook / Czech Embassy New Delhi)

Vzhledem k tomu, že čísla nových případů stále strmě rostou, není koronavirová situace v ČR zrovna nejlepší. To však neznamená, že by přijatá opatření (jako je nošení roušek apod.) nefungovala, tvrdí ministr.

„Přijímali jsme základní opatření, která měla srazit hodnotu reprodukčního čísla (číslo, které ukazuje, kolik lidí může nakazit jeden nemocný) z 1,59 dolů, a to se nepochybně povedlo. Teď jsme mezi 1,2 a 1,3. Opatření ale logicky nebyla taková, že by číslo R srazila až pod 1. Proto je tu nový balík, který souvisí s nouzovým stavem a který bude od pondělí,“ uvedl.

Podle jeho slov celou situaci stěžuje také to, že je polovina lidí bezpříznakových, a proto je enormně složité zastavit proces v celé populaci.

„To je důvod, proč v řadě zemí světa dochází k nárůstům, a byť se přijímají razantní opatření, tak je vidíme stále. Viz počtem obyvatel téměř srovnatelný Izrael, který uzamkl celou zemi, ale po 14 dnech mají mezi osmi a jedenácti tisíci případy, což je obrovské číslo,“ řekl.

Účinnost opatření a nová pravidla

Podle Prymuly se tak efekt nových opatření projeví až s určitým odstupem, zhruba po minimálně deseti až čtrnácti dnech.

„Během čtrnácti dnů bychom měli vidět dopady nového opatření. Zavedení roušek v uplynulém období se už ukázalo, protože se snížilo reprodukční číslo. Opatření ale mají dopad jen tehdy, pokud je lidé adekvátně dodržují. Pokud jsou dodržována na polovinu, tak se logicky celý proces nezpomalí tak rychle, jak si představujeme. Opatření jsou proto delší, než bychom potřebovali,“ doplnil s tím, že má stále pocit, že lidé u nás některá opatření nedodržují.

Dodal také, že příští týden je v plánu zveřejnit opatření, která přicházejí v úvahu, která jsou pravděpodobná a která jsou naopak pravděpodobná méně. „Budou se zapojovat postupně podle toho, jak se bude vyvíjet křivka,“ dodal.

Pokud se bude reprodukční číslo vyvíjet dobře, tak se ale nová opatření nezapnou.

„Situace není jednoduchá, dnes jsme na poměrně vysokých číslech, a pokud bychom se měli dostávat třeba k hodnotám, jaké jsou v Izraeli, tak je zřejmé, že ani úplné zavření země nespěje k tomu, aby se čísla rychle srazila dolů. Je to jakési memento, ke kterému musíme směřovat,“ tvrdí Prymula.

Přehlcení systému?

Ministr také zmínil, že vzhledem k situaci se zátěž na zdravotní systém bude nepochybně zvyšovat. Jisté obavy jsou tak na místě.

„Každý vážně uvažující jedinec tyto obavy musí mít. Musíme udělat vše, aby se to nestalo. Teď kapacity mobilizujeme, máme dispečink, který je online monitoruje. V rámci nouzového stavu, což je určitá výhoda, můžeme zapojit nejen kapacity přímo řízených a krajských nemocnic, ale i soukromých,“ dodal.

Podotkl, že kapacita je poměrně vysoká, ale lůžka vyčleněná na covid se už blíží zaplnění. V nemocnicích jsou totiž i osoby, které mají velmi lehký průběh nebo nemají vůbec žádné příznaky. Hospitalizováni jsou jen proto, že je jejich mateřský domov seniorů nevezme, protože jsou pozitivní.

Proto je důležité dodržovat opatření, aby počet nově nemocných dále nerostl. Prymula totiž varuje, že kdybychom měli reprodukční číslo stále 1,59, tak bychom se na hranu kapacity mohli dostat poměrně rychle.

„My jsme ale na výrazně nižším čísle, které nám dává perspektivu, že bychom se do takové situace dostat nemuseli. Tady bychom se přiblížili do situace, kdy bychom byli na hraně kapacity, až za řadu týdnů,“ vyjádřil naději.

Iz­raelský scénář a úplné uzavření země i ekonomiky

Prymula promluvil i o tom, zda je aktuálně ve hře izraelský scénář.

„Pokud bychom se měli dostat na izraelská čísla, jiná cesta není. Proto děláme cílená opatření, aby nepoškodila ekonomiku, ale pokud by nebyla dodržována, tak je logické, že nemůžeme nechat přehltit náš zdravotnický systém. Každopádně děláme vše, abychom se tomuto scénáři vyhnuli. Nikdo tady nechce a nemá zájem na tom, aby se opakoval jarní scénář,“ zdůrazňuje.

Vyslovil se i k možnosti, zda se může stát, že za měsíc bude Sněmovna požádána o prodloužení nouzového stavu.

„Jeden měsíc je doba, která by měla být dostatečná na to, abychom se dostali pod reprodukční číslo 1. Pokud se tam dostaneme, tak by to nastat nemělo,“ řekl.

Zdroj: snews.com