Ministr zemědělství Miroslav Toman v reakci na nález masa se salmonelou oznámil, že v rámci mimořádných opatření začne od zítřka všechno maso z Polska procházet kontrolami. O zákazu dovozu z Polska zatím však nejde. (Foto: Wikimedia)

Jak uvedli veterináři, asi 700 kilo polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách, obsahovalo salmonelu. Maso bylo objeveno ve skladech firmy Frost Logistics v Dolních Jerčanech. Distribuovalo se po celé České republice, kde se nacházely další sklady společnosti. Jedno místo je i na Slovensku.

Od 5. února provádí Státní veterinární správa společně s Policií ČR a Celní správou ČR kontroly přepravy hovězího masa, které pochází z Polska. Podle organizací tyto kontroly probíhají v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském krajích, které sousedí s Polskem.

Zároveň Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí prověrku českých restaurací.

Polskem otřásá skandál na jatkách. Investigativní novináři z relace Superwizjera televize TVN24 totiž natočili šokující video. Na daných záběrech je k vidění, jak na jatka přivážejí dobytek, který ani nedokáže stát na vlastních nohou. Nemocná zvířata jdou na porážku a jejich maso je dále zpracováváno.

Takový postup je v Polsku nelegální, reportéři však odhadují, že je v dané zemi takových jatek mnohem víc, dokonce až stovky. Podle informací, které zveřejnilo Ministerstvo zemědělství SR, se toto maso dostalo i na Slovensko. Později vyšlo najevo, že zhruba 300 kilogramů tohoto masa se dostalo i do České republiky.