České ministerstvo obrany dostalo pokutu půl miliardy korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli nákupu nových vojenských vrtulníků od USA. (Foto: Flickr / MC Jose Jaen)

Nákup českou armádou 12 vrtulníků od americké firmy Bell rozporovala u antimonopolního úřadu italská společnost Leonardo. Ta nabízela levnější stroje.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým rozhodnutím ze dne 2. února 2021 Ministerstvu obrany České republiky pokutu ve výši 550 000 000 korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad,” prohlásil mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda, jeho slova  cituje portál Novinky.

„Přestupku se ministerstvo dopustilo tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo S.p.A., která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků,” dodal Švanda.

Italská společnost Leonardo si stěžovala, že české ministerstvo obrany schválilo s americkou firmou Bell smlouvu o pořízení strojů v době, kdy stále běžela doba na vypořádání námitek a kdy zákon smlouvu zakazuje podepsat.

Italové nabízeli české armádě stroje AW139M za sedm miliard korun. Armáda nicméně uvedla, že nesplňují její požadavky. Jednou z námitek vojáků bylo, že stroje údajně nebyly vyzkoušeny v operacích. Armáda proto dala přednost strojům Venom a Viper výrobce Bell.

„Již dříve antimonopolní úřad rozhodl o tom, že vzhledem k bezpečnostním zájmům státu v dané věci neuloží zákaz plnění smlouvy,” prohlásil Martin Švanda.

Vyjádření obrany

Ministerstvo obrany v tiskové zprávě odmítlo pokutu ze strany antimonopolního úřadu.

„Resort obrany stanovenou pokutu za nepřijatelnou. Pokud ÚOHS dospěl na rozdíl od ministerstva obrany k právnímu názoru, že námitka byla podána oprávněně, měl zohlednit také fakt, že šlo o námitku obstrukční, a stanovit pokutu symbolickou,“ prohlásil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ke vzniklé situaci se vyjádřil i předseda vlády Andrej Babiš. Podle jeho slov v případě, že bude pokuta realizována, tak peníze stejně skončí v rozpočtu. „Ale je potřeba, aby to ministr obrany vyřešil tak, aby se to neopakovalo,” uvedl premiér.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu  a  GAB .

Zdroj: snews.com