Pobočka krajského soudu ve východočeských Pardubicích dnes zahájí případ vojáka Erika Ešty, který je obžalovaný z teroristického útoku. (Foto: Olesja Potapova)

Nynější člen chrudimského výsadkového praporu se podle obžaloby před nástupem do české armády účastnil bojových akcí na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V zahraničí v roce 2015 strávil asi měsíc. O případu informuje ČTK.

Ešt dříve uvedl, že mezi jeho činnosti patřila stráž v zákopu na frontě, údržba zbraní, vykládání materiálu a stráž u vjezdu a výjezdu z tržiště, kde vojáci gardy bydleli.

Obžaloba uvádí, že stanoviště v zákopech byla vybavena různými zbraněmi, např. ručními protitankovými granátomety RPG a granáty. Muž se podle obžaloby měl účastnit ostřelování protivníků Doněcké lidové republiky.

Erik Ešt se 5. května 2015 rozhodl vrátit do České republiky, protože mu končila platnost víza. Informace o jeho „výletu“ vyšly najevo až později, když se svým jednáním pochlubil před ostatními vojáky u Vojenského útvaru 1837 Chrudim, uvádí obžaloba.

Ozbrojený konflikt na Donbasu trvá téměř pět let. V dubnu 2014 zahájily ukrajinské orgány vojenskou operaci proti DLR a LLR, které po státním převratu vyhlásily nezávislost na Kyjevu. Na jaře roku 2018 se změnil formát operace, Ozbrojené síly Ukrajiny (OSU) získaly kontrolu nad její realizací.