Desítky Čechů se staly obětí podvodníků, kteří přišli na vynalézavý způsob, jak podvést ostatní pomocí SMS zpráv zaslaných z neznámého čísla. Necelých 100 Kč zaplatili zvědavci, kteří otevřeli zprávu zaslanou z telefonního čísla 90409099. V tomto případě je tak tou nejlepší radou podobné zprávy z podezřelých čísel vůbec neotevírat. (Foto: Pxhere)

Zpravodajský portál tn.nova.cz informoval o tom, že podvodné zprávy připravily uživatele mobilních telefonů o stovky korun.

„Mému synovi z čísla 90409099 přišla SMS zpráva. Když ji otevřel, stálo ho to 99 Kč," varovala televizi Nova divačka Alena. Několik lidí upozorňovalo na dané nebezpečí i na internetových stránkách. Příspěvek na jednom z diskuzních fór hlásal: „Číslo si účtuje 99 Kč za zprávu, za měsíc mě to stálo tisícovku!"

Ostatní lidé navíc uvádí, že zmiňované číslo je velmi obtížné dostat na černou listinu kontaktů. O svých negativních zkušenostech promluvila i další oběť podvodníků: „Přišla nám esemeska z tohoto čísla, že máme někam zatelefonovat. Zprávu jsme otevřeli, odečetlo nám to peníze. Číslo jsme okamžitě zablokovali, ale nepomohlo to."

Portál uvádí, že se někteří uživatelé domnívají, že se ve skutečnosti jedná o automatický software, který po otevření přijaté zprávy z čísla automaticky odešle drahou esemesku.

Jak se ale takovému okrádaní o peníze přes mobilní telefon vyhnout?

Podvodný původ čísla obětem zpravidla dojde až po otevření smsky, a to kvůli tomu, že si jej často uživatelé mobilních telefonů pletou s informačními zprávami, které jim chodí od operátora.

Mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina se k případu vyjádřil následovně: „Jedná se s největší pravděpodobností o službu prémiového obsahu. Nejlepší prevencí je zprávy od takového čísla vůbec neotvírat."

Jak se ale podobná SMS zpráva dostane do mobilů obyčejných uživatelů? Není vyloučeno, že se jedná o náhodnou generaci čísel. Uživatelé mobilních telefonů by ale měli popřemýšlet i nad tím, na jakých internetových stránkách poskytují své údaje a kam vlastní telefonní číslo zadávají.