Přes 180 miliard dolarů. To je cena, kterou zaplatí americká společnost NortonLifeLock za převzetí české antivirové firmy Avast. Společně se chtějí stát světovým lídrem v oblasti kybernetické bezpečnosti. (Foto: Avast)

O tom, že se jedná o fúzi, obě společnosti informovaly už v červenci. V úterý ve společném prohlášení oznámily, že akcionářům Avastu bude nabídnuta kombinace peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií NortonLifeLock.

Americká firma zaplatí za akvizici 8,6 miliard dolarů (zhruba 186,3 miliardy korun).

Podle vedení obou společností jejich produkty a specializace se vzájemně doplňují. Avast je špičkou v ochraně soukromí uživatelů, zatímco americká společnost exceluje v oblasti ochrany proti krádeži identity.

„Obě naše společnosti mají vizi společné platformy,“ uvedl generální ředitel společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette.

„Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele, který v sobě spojí sílu Avastu v ochraně soukromí a NortonLifeLocku v ochraně identity,“ okomentoval fúzi generální ředitel společnosti Avast Ondřej Vlček.

Společnost Avast vznikla v roce 1988 a její Avast Free Antivirus patří mezi nejpopulárnější freewarové antivirové programy. Je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení a s jejími akciemi se obchoduje na pražské a londýnské burze.

Její produkty využívá téměř půl miliardy spotřebitelů po celém světě, a to z větší části bezplatně. Firma tvrdí, že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků. Zakladatele Avastu drží zhruba 35% podíl akcií.

NortonLifeLock se sídlem ve městě Tempe v americké Arizoně má tržní hodnotu zhruba 16 miliard dolarů a vznikla fúzí společností Symantec, která vznikla v roce 1982, a firmou Peter Norton Computing v roce 1990.

Meziroční tržby společnosti NortonLifeLock za poslední čtvrtletí stouply o 13 % na 691 milionů dolarů (14 miliard korun) a její zisk dosáhl 248 milionů dolarů (přes 5 miliard korun). Již dříve převzala německou antivirovou společnost Avira.

Po fúzi bude mít nová společná firma sídlo v Praze i v Tempe. Své služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů na světě.

Zdroj: finance.yahoo.com