Česko vyčerpalo své zásoby zbraní na pomoc Ukrajině při obraně po invazi ruských vojsk, prozradil ve čtvrtek premiér Petr Fiala. (Foto: Youtube)

Po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, který poděkoval české vládě za vojenskou i humanitární podporu Ukrajině, Fiala uvedl, že bude třeba doplnit zdroje Česka, než bude moci poskytnout další pomoc na frontové linii.

„Naše zásoby zbraňových systémů ze sovětské éry se ztenčují a bude třeba je doplnit,“ řekl Fiala novinářům.

Český lídr trval na tom, že pokračující krize odehrávající se na Ukrajině bude hlavní prioritou během nadcházejícího českého předsednictví EU, přičemž Česko hodlá i nadále podporovat ukrajinskou armádu zbraněmi, stejně jako technickou podporou a výcvikem.

V této souvislosti zmínil, že Německo nedávno přislíbilo darovat České republice tanky Leopard 2A4 jako kompenzaci za to, že Česko předá Ukrajině své těžké zbraně.

Fiala rovněž uvedl, že jeho vláda je odhodlána splnit svůj závazek vůči NATO a do roku 2024 zvýšit výdaje na obranu na nejméně 2 % HDP.

Po krátkém setkání Stoltenberg uvedl, že s Fialou hovořil také o nadcházejícím summitu NATO v Madridu, na kterém se bude jednat o tom, zda se obranná organizace brzy rozšíří o dva nové členy, Finsko a Švédsko. Fiala uvedl, že Česká republika bude členství severských zemí podporovat.

Zdroj: rmx.news