Český portál irozhlas.cz informoval o tom, že bývalý ministr kultury Daniel Herman požaduje, aby brněnský sjezd KDU-ČSL potrestal jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (ANO). Konkrétně chce, aby požádal o její rezignaci.

Podle portálu Hermanovi vadí skutečnost, že zástupce Tchaj-wanu musel na žádost velvyslance Číny opustit středeční setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu.

„Sjezd KDU-ČSL striktně odmítá, aby ekonomickou diplomacii České republiky určoval velvyslanec Čínské lidové republiky. Odsuzuje jednání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a žádá její rezignaci,“ cituje portál úryvek návrhu usnesení.

Bývalý ministr kultury tak poukazuje na to, že skutečnost, že byl zástupce Tchaj-wanu ze zmiňovaného setkání vykázán, je „naprosto nepřijatelná“.

„Takovéto jednání je nejen nedůstojné a ponižující, narušuje dobré obchodní vztahy s Tchaj-wanem, ale je i v příkrém rozporu se zahraničně-politickým směřováním České republiky a s principy svobody a demokracie, k nimž se hlásíme,“ dodal k věci.

Zabránění diplomatickému konfliktu

Portál připomíná, že Tchaj-wan nemá na českém území velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Ředitel dané kanceláře, Chung-I Wang, je však považován za člena diplomatického sboru, proto je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí.

Údajně měl čínský velvyslanec požádat o odchod zástupce Tchaj-wanu proto, že je to v zájmu České republiky. Marta Nováková tak pomocí náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby dané setkání opustili. Prý tím chtěla zabránit diplomatickému konfliktu, prohlásilo ve čtvrtek ministerstvo.

Tento postup však mnozí politici odsoudili a většina z nich také volá po odvolání Novákové. Situaci chce s ministryní řešit také její kolega, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dokonce i europoslankyně Michaela Šojdrová se domnívá, že Nováková poškodila zájmy Česka.

„Je v zájmu České republiky zachovat dobré obchodní vztahy s Čínou i s Tchaj-wanem. Než ale paní ministryně vykázala zástupce investorů z Tchaj-wanu, měla si uvědomit, že Tchaj-wan má u nás dvakrát větší počet investorů než Čína. Čína umožnila vznik 3000 pracovních míst a Tchaj-wan 17 000 pracovních míst,“ dodala ke skandálu Šojdrová.

Europoslankyně je dále toho názoru, že by vedení KDU-ČSL mělo vyzvat poslance a senátory, aby při jednání a navazování obchodních dohod dodržovali lidská práva.

Schwarzenberg: Je to pozoruhodná zbabělost

Tato věc nenechala chladným ani bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten se k věci vyjádřil na svém účtu na Facebooku.

„Ctěná paní ministryně průmyslu Nováková pozvala hosty ze zastupitelských úřadů na společné setkání. I přišel tam čínský velvyslanec, spatřil tam svého tchaj-wanského kolegu, ihned u ministryně protestoval a naše ministryně průmyslu se ihned podělala a tchaj-wanského zástupce nechala vykázat ze sálu. Opravdu pozoruhodná zbabělost. Všichni přítomní byli její hosté, klidně mohla čínskému zástupci odpovědět, že ona je hostitelkou a ona tedy určuje, kdo má být pozván. Nikoli zastupitelský úřad cizího, byť spřáteleného státu. To se však nestalo,“ stojí v úvodu jeho příspěvku.