V pondělí ráno Deník N přišel s informacemi, že státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Na sociálních sítích to ožívá a Miroslav Kalousek se svým komentářem na nic nečeká a pustil se do české justice. A co další politické strany? (Foto: Wikimedia)

Zákonná lhůta pro rozhodnutí v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo skončila v sobotu. Mluvčí státních zástupců Aleš Cimbala ještě v pátek uvedl, že není jasné, zda bude lhůta prodloužena. V úvahu nepřipadalo pouze zastavení trestního stíhání, ale také podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu, nebo i vrácení celého případu zpět policii k došetření. Už v pondělí ráno však vyšlo najevo, že Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení trestního stíhání, jeho rozhodnutí nyní přezkoumá vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze – Martin Erazim.

Na tyto zprávy hned v pondělí ráno zareagoval nejen Miroslav Kalousek. Tomu ani tak „nevadí“ zastavení stíhání proti Babišovi, ale je mu proti srsti to, že se státní zastupitelství bude těšit stejné důvěře jako komunistická prokuratura před rokem 1989.

„Čert vem Andreje Babiše, Vyšší Spravedlnost si ho nakonec stejně najde. Malér je v tom, že důvěra veřejnosti v nestranný výkon státního zastupitelství se zhroutí. Ode dneška se státní zastupitelství bude těšit stejné důvěře, jako komunistická prokuratura před rokem 1989. A náprava bude těžká a dlouhá,“ napsal Kalousek na Twitteru.

„Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Nastala ale situace, před kterou jsme varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana,“ uvádí.