Okresní soud v Litoměřicích odsoudil Abdallaha Ibrahima Dialla k trestu odnětí svobody na dva roky. Libyjský rodák, jenž vloni znásilnil patnáctiletou dívku, byl uznán psychicky nemocným a bude muset projít ústavní léčbou. Mnozí uživatelé a řada politiků vyslovili svou nespokojenost s tímto kontroverzním rozsudkem. (Foto: Wikipedia)

Na dnešním soudním jednání Okresní soud v Litoměřicích uznal Abdallaha Ibrahima Dialla, občana Mali pocházejícího z Lybie, vinným ze znásilnění nezletilé dívky a z krádeže jejího mobilního telefonu. K incidentu došlo v červnu loňského roku na Litoměřicku.

Muž se ke znásilnění nepřiznal, tvrdil totiž, že si okolnosti skutku nepamatuje a neví, zda k němu vůbec došlo. Rozhodnutí soudu se tak opíralo o výpovědi svědků a samotné dívky. Podle znalců dotyčný trpí schizofrenií a při páchání zločinu byly jeho ovládací schopnosti snížené. V souvislosti s tím soud Diallovi nařídil ústavní léčbu s následujícím odpykáváním trestu ve výši dvou let. Státní zástupkyně Věra Šípalová uvedla, že Diallo v současné době představuje nebezpečí pro sebe i své okolí, a to kvůli psychickému stavu. Právě proto jej soud nemůže poslat do vězení dříve, než podstoupí náležitou léčbu. Rozsudek však zatím není pravomocný, státní zástupkyně a obhájce budou mít čas rozmyšlenou.

„Pokud by byly vymizelé tyto schopnosti, pan obžalovaný byl nepříčetný, pak by trestní stíhání bylo zastavené. Pokud jsou alespoň částečně zachované, je pan obžalovaný odpovědný za své jednání, i když ne zcela,“ uvedla Šípalová.