Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí dosáhl 1,6 miliardy korun. Meziročně je to pokles o 89 %. (Foto: ČEZ)

Podle prohlášení firmy za to může především zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku. Je to přímý důsledek zvýšení klimatických cílů Evropské unie.

Znatelné dopady klimatické politiky EU na sobě již cítí český energetický gigant. Čistý zisk skupiny ČEZ za první pololetí klesl o 13,1 miliard korun a dosáhl výše 1,6 miliard korun. Jedná se tak až o 89% propad.

„Čistý zisk negativně ovlivnilo zhoršení střednědobých tržních podmínek pro uhelnou energetiku v návaznosti na zvýšení klimatických cílů na úrovni EU a také doporučení Uhelné komise ČR ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038,“ stojí v prohlášení ČEZu.

V souvislosti s nižší očekávanou poptávkou po uhlí a dřívějšímu ukončení jeho těžby skupina ČEZ tak vytvořila opravnou položku k dlouhodobému majetku ve výši 8,7 miliardy korun. Hodnota majetku Severočeských dolů byla před opravnou položkou zhruba 13 až 14 miliard korun. ČEZ očekává její relativně velký pokles.

„Kromě data dřívějšího očekávaného konce těžby uhlí je nejvýznamnější faktor, který vedl k opravné položce, fakt, že ve střednědobém horizontu se obchoduje cena elektřiny téměř na úrovni ceny emisní povolenky. To znamená, že účetní obraz k dnešnímu dni indikuje, že bude daleko menší objem uhlí odebírán pánevními zdroji i během následujících deseti let,“ cituje šéfa controllingu skupiny ČEZ Jana Klause Česká televize.

„Pokračujeme v naplňování naší akcelerované strategie Čistá Energie Zítřka zaměřené na růst podílu bezemisních zdrojů a na Českou republiku a střední Evropu. Emisní intenzita CO2 Skupiny ČEZ při výrobě elektřiny poklesla v prvním pololetí meziročně o 19 procent a dokončili jsme prodej bulharských aktiv za 8,6 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Zdroj: snews.com