Historie bývá v průběhu času často přehodnocována, většinou v neprospěch pravdy. Jak zní známý výrok Winstona Churchilla, dějiny píší vítězové. Někdy se však historie s ubíhajícím časem naopak zpřesňuje. Bývalý český premiér a disident Petr Pithart v neděli konstatoval, že u toho v roce 1989 byl a že to žádná revoluce nebyla. Šlo naopak o vyjednané předání moci. Komunisté podle jeho slov „tu moc pouštěli před námi na zem“.

Václav Klaus řekl pro MF Dnes, že se svým nejbližším spolupracovníkem Dušanem Třískou v roce 1989 víceméně věděli, že se něco zásadního stane. Nedovolili si prý už vzít ani jeden den dovolené, protože měli pocit, že musí být u toho.

Poslední generální tajemník KSČ Miloš Jakeš také věděl, že se něco blíží. Sovětský svaz nereagoval na konec socialismu ve východní Evropě, uvedl pro Lidové noviny. Jako komunistu ho to dost rozrušilo.

T aké řekl, že 17. listopadu došlo k tomu, že se náčelník StB Alojz Lorenc a několik dalších lidí pokusilo svrhnout vedení strany. Pomáhala jim prý KGB, jenže se jim to vymklo a otevřela se cesta ke státnímu převratu. Listopad zinscenovala StB, dodal Jakeš v Reflexu.

Chtěl Lorenc opravdu pouze svrhnout vedení strany? Jakeš nemohl dost dobře přiznat, že mnozí méně inteligentní komunisté jako on byli nástroji tajné policie, že ne? Nemohl přiznat, že skutečná moc vězela v rukou estébáků a KGB a že přesvědčení komunisté a disidenti byli užitečnými idioty. Umožnili předání moci, aniž by se doopravdy přenesla na někoho jiného.

Stejně jako před 17. listopadem 1989 měli moc agenti a někteří chytří komunisté, dnes jí vládnou bývalí agenti, jejich obchodní partneři a někteří chytří političtí machinátoři.

Erik Best

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .