Americká centrální banka včera zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů do pásma 3,0 – 3,25 %. Úrokové sazby v USA jsou tedy nejvýš od krizového roku 2008.

Důvod: Vysoká inflace přesahující 8 %. Inflace, kterou předtím stejná centrální banka sama vyvolala tiskem peněz.

A teď na rozdíl od centrální banky přemýšlejte: Extrémně nízké úrokové sazby před rokem 2008 vedly k tomu, že si Američané nabrali mnoho hypoték. Pak se začala ekonomika přehřívat a centrální banka prudce zvýšila úrokové sazby. Výsledkem byla neschopnost splácet, hypotéční krize, pád Lehman Brothers – a zbytek už znáte. Prostě rok 2008.

Před covidem i během něj jsme měli ještě extrémněji nízké úrokové sazby a ještě extrémnější tisk peněz. Obojí vedlo k tomu, že si lidé nabrali mraky hypoték. Pak obojí způsobilo, že inflace se začala přehřívat nejvíc za desítky let a centrální banka prudce zvyšuje úrokové sazby v době, kdy víme, že přichází recese.

Dál nechť si každý doplní sám a nemusí k tomu býti jasnovidec.

Asi se ptáte: PROBOHA PROČ?! To je nějaké spiknutí či co?

Ne. Idiocie se vždy děje živelně. A idiocie se děje vždy, když stát začne konat a ničit trh. Inflaci, nadcházející recesi i budoucí dluhovou krizi způsobil jen a pouze stát svou idiocií. Nic víc, nic míň. Stát, po kterém teď lidé chtějí, aby konal a dostal je z toho průšvihu.

Už chápete, v čem je to kurvítko?

Až takhle krátké a jednoduché to je.

Markéta Šichtařová