Budoucnost práce s počítačem je v cloudu, jak se tvrdí, a firmy i jednotlivci se ženou uploadovat svá data, aby k nim mohli mít přístup odkudkoli. Pro velké společnosti s naditými kapsami je to pravděpodobně vhodná cesta, jelikož si mohou dovolit brát zřetel na všechny skryté nástrahy. Jestli jste ale malá firma anebo jednotlivec, tento způsob pro vás představuje celou řadu nových rizik. Možná si je úplně nepřipustíte, dokud o svá data nepřijdete v důsledku toho, že váš cloud nebyl tak dobře zabezpečen nebo zálohován, jak jste si mysleli.


My jsme to už ve Fleet Sheetu v malém – nicméně naprosto nepřijatelném – měřítku zažili a uvědomili si, že pravidelné interní zálohování všeho v cloudu je jediným způsobem, jak se malá firma může zabezpečit. To ale v prvé řadě výhody cloudu někdy neguje.

Pro jednotlivce riziko nespočívá pouze ve ztrátě dat vlivem technických problémů, ale i kvůli rušení společností nebo nečekaným právním záležitostem. Budete například potřebovat poslední vůli, abyste svým dědicům mohli odkázat fotografie, e-knihy, písničky nebo software uložené v cloudu? Bude převod vlastnictví vůbec právně možný? Udělá Microsoft nebo Apple u vašeho dědice razii, jestliže začne používat vaši verzi Wordu nebo digitální kopii Erika Claptona? Když jsme si ještě kupovali cédéčka a paperbacky, bylo to o tolik jednodušší.

Naše životy se čím dál víc digitalizují, což znamená, že potřebujeme digitální strategii jak pro svůj byznys, tak pro osobní věci. Vše si musíme několikrát zálohovat a potřebujeme i tištěnou evidenci toho, co máme v cloudu, na disku i uložené někde v krabicích. Dělat to správně a později ničeho nelitovat znamená vést si pečlivé záznamy.

Nebo si to můžeme usnadnit a nechat manželku nebo manžela a děti, ať se s tím po našem odchodu vypořádají oni.

Erik Best

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .