V Brně tak jako v Praze probíhaly demonstrace za demisi vlády. Tyto protesty bývají, jak jsem v minulém článku uvedl, často dějištěm surových zásahů policie proti demonstrujícím. Nikoli ale u nás v ČR. Prohlášení Zbyňka Machaly na brněnské demonstraci je v naší historii myslím bezprecedentní. Je to vítěztví opravdové demokracie, kdy orgány státní moci chrání veřejnost a jednají ve veřejném zájmu. Tak by to mělo být, patří mu za to díky. Zbyněk Machala předstoupil jako zástupce Policie před demonstrující dav a řekl: "Dobrý večer dámy a pánové, jen jsem Vám chtěl říct za národ český a moravský, jestli budete chtít vzít spravedlnost do vlastních rukou, já za policii říkám nepůjdu proti Vám, jdu s Váma."

Já osobně jsem z tohoto prohlášení nadšen, co říkáte? Je to prohlášení upřímného člověka, který chce dělat svoji práci na základě morálních hodnot a nikoli politických zájmů udržet status quo. Pokud je to pravda, bude naše země vzorem toho, jak by měla policie zacházet s tím, co se dá nazvat hlas lidu.

Vláda si podřezala větev, na které stála a počínaje včerejším dnem, tj. 15.3.2012 se větev začíná pomalu lámat. Díky tomu že jsou naši ministři tak zvyklí utrácet se už nedostává ani na hasiče ani na policii. V minulosti to byly zase čachry v platebních tabulkách nebo degradace novelou služebního zakona. Hasiči jsou na tom v menších městech tak bídně, že si musí část výbavy hradit sami. Možná taky kvůli těmto klackům vhozeným pod nohy je policie na straně nespokojených občanů.

Jediné odvětví, které zaměstnává stále více relativně spokojených občanů je Byrokracie. V době, kdy lze vše vyřídít kliknutím myši jste často pro banalitu vláčeni z instituce na instituci, od dveří ke dveřím, za kterýma sedí vždy alespoň jeden ale mnohem častěji dva úředníci, kancelář je provoněná kafíčkem a zavalená štosy nepřehledných formulářů.

Stojí zato taky říct, že jiná forma byrokracie zatěžuje policisty, kteří tak nemohou pořádně dělat svoji práci a místo toho na stanici vypisují hromady lejster. To jenom pro zajímavost ale vraťme se zpět na milované úřady.

Pokud máte to štěstí a moc neobtěžujete, dostanete papír s kolonkami do kterých opakovaně znovu a znovu vypisujete bydliště, státní příslušnost atd. atd. dnes, v době kdy jsou možnosti informačních technologií na takové úrovni.

Pokud si dovolíte něco chtít, často jste odpáleni silou neúměrnou závažnosti požadavku a nápravy se sotva dovoláte. A jestli si chcete stěžovat, zaděláte si na tuze dlouhou cestu od domu k domu, od dveří ke dveřím, kde Vám nikdo nevěří a nakonec Vás to akorát bude stát spoustu energie pro nic…

Tyto úřady zatěžují státní kasu ale jsou nutné pro fungování světa plného regulací, nařízení, směrnic a ustanovení. A tak státní aparát kyne stejně jako nakynuli všichni, co vstoupili do politiky, viz třeba Radek John. Kynoucí státní aparát něco stojí a jestliže má každý politik několik náměstků se mzdou okolo 80 tisíc, pak se na nádenické profese jako hasiči a policie nedostane.

Je dobře, že se shromáždilo po celé ČR tolik lidí protestujících proti současnému zřízení zlodějů pracujících pro jiné než vežejné zájmy. Vláda ignorantů leštících si svoje stranická ega během interpelací se pomalu chýlí ke konci a dejme si pozor, až ta stará kobyla bude umírat.

Jak praví přísloví kůň, co umírá, kope okolo sebe. Toto lidové rčení je přesné a není k tomu co dodat. Politici se budou chtít udržet u moci za každou cenu a rozjedou opět svoji pravo-levou útočnou kampaň, na jejímž konci se moc přeleje od těch co kradou pravou rukou k těm, co kradou levou a celá fraška může začít znovu, jen v adaptaci jiné vítězné strany.

Myslím si však, že tentokrát jim to nevyjde a lidi budou moci vzít svoje osudy do vlastních rukou. Nebylo by hezké, kdybychom si mohli konečně vládnout sami spolu s odborníky, kteří by zastávali pozice kde je potřeba koordinace na celostátní úrovni? Nebo stále potřebujete prohnanou pevnou ruku voleného zástupce?