Další bitva o svobodu Internetu se právě odehrává. 18. ledna bude stávkovat řada webových stránek, na protest proti připravovaná legislativě v USA (SOPA a PIPA). Ta má zavést pod zástěrkou boje proti takzvanému pirátství cenzuru internetu. Význam protestu umocňuje fakt, že své weby vypnou internetoví velikáni typu Wikipedie, Mozilly, Redditu či WordPressu. K protestu se připojí i Pirátské strany na celém světě. Připojit se můžete i vy.

Zapojit do protestu se můžete na webu http://sopastrike.com/

Hlavním cílem obou zákonů (jsou si velmi podobné, s tím rozdílem, že jeden navrhuje senát a druhý sněmovna reprezentantů) je zavést mechanizmy, které umožní tvrdou státní represi v prostředí Internetu. V jejich důsledku by ovšem zanikla řada principů, které dodnes umožňovaly poskytování internetových služeb.

Jedná se především o:

Konec ochrany „bezpečného přístavu“ – provozovatelé služeb dosud nenesli právní odpovědnost za chování svých zákazníků. Přijetím nové legislativy by například Wikipedie začala být odpovědná za články, které píšou její uživatelé.

Státem nařízená cenzura – SOPA a PIPA by vytvořily blacklist stránek, které musí všichni američtí poskytovatelé internetového připojení blokovat. Amerika by tedy zavedla podobný firewall jako Čína a popřela svobodu slova.

Zabavování domén – v důsledku navrhovaných zákonů by začala americká administrativa zabavovat nejen domény pirátských webů (to už se dnes do určité míry děje), ale také všech stránek, které s nimi spolupracují (například na ně odkazují).

 

Články k tématu:

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/56-predseda-googlu-chysta-se-zakon-o-kriminalizaci-internetu

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/91-sopa-je-nas-konec-rikaji-bloggeri

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/134-google-amazon-facebook-a-twitter-uvazuji-na-protest-proti-sopa-o-tzv-jaderne-volbe

 

Zdroj: http://www.piratskenoviny.cz/?c\\\_id=33521