Na internetové „encyklopedii“ se strhla mela kvůli příspěvku věnovanému prezidentovi Miloši Zemanovi. Na něm spolu bojovali jeho příznivci a odpůrci. Došlo až k tomu, že správci museli stránku o prezidentovi uzamknout. (Foto: Wikimedia)

Kromě stránky prezidenta Zemana museli správci uzamknout stránky Andreje Babiše a Tomia Okamury, informují Lidovky.cz. Wikipedie je otevřená encyklopedie, do které mohou přispívat potenciálně všichni.

Portál píše, že zatímco se v případě Babiše jedná o slovíčka v interpretacích, aby bylo možné prezentovat život premiéra v požadovaných barvách, na stránce prezidenta Zemana vládl vandalismus.

„Známý alkoholik, říká se mu Debylek.“ Tak zněla pasáž, která byla do příspěvku dodána na jaře letošního roku. Byla ale hned odstraněna. Docházelo ovšem k mnoha zásahům, proto byla stránka podle informací uzamčena pro anonymní editaci.

Lidovky také dodaly, že na stránce o premiérovi Andreji Babišovi se lidé vyloženě hádají, v případě Miloše Zemana ale k tak drastickým sporům nedochází. Jeden ze sporných okamžiků v životě prezidenta jsou spory okolo jeho titulu CSc.

„Pan prezident si samozřejmě nikdy tento titul neuváděl. A ani ho nemohl získat, z VŠE byl za normalizace vyhozen komunisty a akademická dráha mu byla z politických důvodů znemožněna,“ prohlásil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Dalším sporným bodem byl popis prezidenta stavu před šesti lety během návštěvy korunovačních klenotů v Katedrále sv. Víta.

„Zeman se pohyboval nekoordinovaně, přidržoval se stěn a působil dojmem opilého člověka. Podezření na opilost později potvrdila účastnice ceremoniálu Miroslava Němcová,“ citují Lidovky jeden z příspěvků. Dalším příspěvkem na toto téma bylo: „Další účastník ceremonie Milan Štěch naopak prohlásil, že ze Zemana alkohol cítit nebyl. Zeman vysvětloval své vrávorání virózou.“

Ve světě existuje obrovská snaha o to redigovat příspěvky tak, jak potřebuje konkrétní politický zájem. Wikipedie je většinou lidí považována za „objektivní“ zdroj, proto mají různé politické subjekty obrovský zájem na tom, aby se na ní nacházeli příspěvky s formulacemi podle jejich představ.

To se týká i příspěvku, jenž je věnován Miloši Zemanovi. Ten byl podle informací portálu osmý nejnavštěvovanější za minulý rok. Proto se jeho stránka na Wikipedii stala lákavým cílem vandalů.

Zdroj: snews.com