Účtenková loterie přináší podporu udávání, závisti a nenávisti, státní rozhazování našich peněz, výchovu k výdělku na principu náhody. Je to chytré zabavení plebsu, zatímco skuteční zloději se dobře baví. Od října můžete začít sbírat účtenky a nechat je slosovat. Stát spouští účtenkovou loterii. Ročně za ni utratí přes 80 milionů korun. Výnosy jsou nejasné. Nerozumím tomu.


Od malička mě doma učili, že snaha o zisk peněz pomocí hry postavené na náhodě, jak umožňují losy a loterie, je pro hlupáky, taťka mě raději už od školky učil hrát šachy. Jeho výchova zabrala: loterie ignoruji a nerozumím jim ani jako zdroji peněz, ani jako zábavě. Pokud chci čehokoli dosáhnout, pracuji na tom. Za synonymum dobré zábavy loterii nepovažuji, místo toho mě napadne nejméně desítka lepších činností.

Proč loterii organizuje stát?

Účtenková loterie slouží přece k odhalení podvodníků kolem nás! Stát radí: podezřívejte své kadeřnice, pekaře a údržbáře – všichni kradnú. Přinuťte je k poctivosti tím, že budete vyžadovat účtenky. Abyste byli za svou pilnou snahu odměněni, doklady sbírejte a pečlivě přepisujte do formuláře. Stát vás odmění – několik desítek milionů vašich peněz ročně rozhází na výhry. Stát vás tak nechce motivovat, abyste se raději vzdělávali, pracovali na sobě a s jistotou třeba vydělali nějaké peníze. Můžete je získat snadněji – vyhrávat.


Všichni určitě nekradnú

Nevím, jak jste na tom vy a vaši nejbližší, u kterých si kupujete chleba, kteří doučují vaše děti a k nimž chodíte na lekce jógy. Moje kadeřnice nejezdí v mercedesu, můj pěstitel jablek nemá letní sídlo na Kanárských ostrovech, moje editorka nemá postavený jídelníček na kaviáru se šampaňským.
Velké peníze, velké zisky a u některých lidí určitě i tak zvaná optimalizace zisků (daňové úniky) se týkají malého procenta nejbohatších lidí. Takoví se mohou účtenkové loterii jen vysmát.

Vychytralí podvodníci jako by svorně se státem říkali: vy, kdo jste chudší majetkově i duchem, jste dostali víno, opijte se a zapomeňte na skutečné problémy a hodnoty. Volné chvilky, jež vám při normální pracovní náplni zbývají, namísto investice do sebe (čtení knih, hraní si s dětmi, vzdělávání) věnujte kontrole svých přátel, kolegů a sousedů. Hlídejte se a udávejte se navzájem.

Co všechno je potřeba, abyste se mohli zapojit?

Především je nezbytný váš zájem a čas sbírat účtenky a schraňovat je. V samotné praxi pak zadáte kontaktní e-mail nebo telefonní číslo, to samo o sobě samozřejmě nestačí. Zájemce o účast v loterii musí nejen opsat alespoň prvních dvanáct znaků kódu FIK nebo BKP z účtenky, ale také daňové identifikační číslo obchodníka, datum a čas nákupu s přesností na minuty a přesnou cenu na účtence.


Opíše tedy data, která finanční úřad již má. Dále v testu opakovaně potvrdí, že není robot. A pak se třeba dozví, že je systém přetížený a data není možné odeslat. Finanční úřad zkrátka připravil napínavou hru, kterou se každý může denně i několik desítek minut bavit.

Kolik nás tato legrace bude stát?

Daňové poplatníky, tedy nás všechny bude tato legrace stát 85 milionů ročně. 25 spolkne správa systému, 60 poputuje na výhry, ze všeho nejlépe utracených je pět milionů na reklamu a propagaci. Pět milionů bude stát investovat, aby nás přesvědčil, že sbírání účtenek a účast v loterii je skvělý nápad. Abychom to zkrátka pochopili!

Proč nehraju?

Věřím lidem. Nemám důvod je paušálně podezírat. Jsem jim vděčná za služby, které mi poskytují. Nevěřím, že se z pečení skvělého kváskového chleba nebo sekání trávy na zahradě rodí jak milionáři, tak podvodníci.

Margit Slimáková