Před dvěma lety ve studentských volbách Piráti uspěli, když překročili 7% hlas. Česká televize je tehdy zcenzurovala z grafu výsledků voleb. Letos Piráti studentské volby vyhráli. Reakce ČT? Smazání celého článku o studentských volbách z jejího webu. Skeptik si řekne, není to náhoda? Pokud ano, tak už se stala podruhé a jak praví lidová moudrost: "jednou je nikdy, dvakrát je vždycky". Výsledky Studentských voleb a informace o projektu naleznete ZDE. V roce 2010, když jsme uspěli ve studentských volbách poprvé, se v reportáži České televize objevil tento graf:

Povšimněte si, že jako zdroj jsou uváděny novinky.cz

Nyní se podívejte, jak vypadala zdrojová data na serveru novinky.cz:

Tehdy jsme situaci řešili stížností, která neměla valný efekt. Najdete ji na našem webu zde.

Letos už jsme studentské volby vyhráli.

Mysleli jsme si, že to prostor pro mediální manipulace značně zúží. Opak byl ovšem pravdou. Pokud jsme něco podstatného neminuli, tak ČT v žádné ze svých zpravodajských relacích o studentských volbách vůbec neinformovala. Podotýkám, že studentských voleb se účastnilo přes 22 000 středoškoláků. Jako třešničku na dortu potom smazala ze svého webu článek, který o studentských volbách informoval. Podívejte se sami ZDE.

Článek stále je v google cache. Nepříliš povedený screenshot z Googlu ze včerejšího večera si můžete prohlédnout.

Tentokrát nebudeme sepisovat zbytečné stížnosti, ale spolehneme se na přímou akci. Prosíme proto vás, své příznivce, ale i lidi, kterým jednoduše vadí manipulace ve veřejnoprávních médiích, aby sdíleli tenhle článek. Stejně tak vás prosíme, abyste začali bombardovat Českou televizi emaily, telefonáty a skrze Facebookové kanály. Nabízí se Hydepark, Stránka ČT24, odkazovat ČT v příspěvcích a podobně.

ČT po 17 hodinách zveřejnila důvod smazání článku:

Článek o výsledcích projektu tzv. studentských voleb (psaný na základě zprávy ČTK) byl stažen z webu ČT24 krátce po publikaci, protože je problematický ve vztahu k Pravidlům předvolebního a volebního vysílání ČT pro krajské a senátní volby 2012 tak, jak jsou zveřejněna ZDE.

Výsledky těchto „voleb“ mají spíše charakter ankety, která je zaměřena na specifickou skupinu obyvatel České republiky. Redakční kontrolou jsme zjistili, že by právě proto mohl dotyčný článek odporovat Pravidlům, která si sama ČT stanovila. Tudíž bylo jedinou možností okamžité stažení, abychom vyloučili pochybnosti o dodržování Pravidel ze strany ČT. Nešlo o žádný vnější zásah, ale nápravu chyby vzniklé v redakci. Za chybu se omlouváme.

Vzhledem k tomu, že o studentských volbách ČT informovala celý den až do okamžiku zveřejnění výsledků, tak asi není potřeba další komentář…


Doplnění, cenzura na ČT a studentské volby

Doplnění článku Studentské volby a cenzura na ČT. Už jsme si zvykli:

První výhrada se týká odkazované cenzury z roku 2010, formuluje ji například Dušan Makovský, když píše: „V souvislosti se staženým článkem odkudsi vyhrabali záběr z roku 2010, na kterém demonstrují zlovolnost České televize a její odmazávání Pirátů z reality české politické scény. Šlo by o konspirační teorii jak víno, kdyby nešlo o graf porovnávající výsledky studentských voleb s reálným obsazením v tehdejším parlamentu. Zkrátka aféra vyrobená jen účelově, kterou ovšem každý z příznivců rád zbaští.“ A stejně jako my uvádí obrázek, ve kterém chybí Piráti s 11 % a řada dalších stran.

S Makovského vysvětlením předně vůbec nekoresponduje titulek obrázku, ale to nechme stranou, stejně jako dosti nejasný důvod, proč by měla veřejnoprávní ČT informovat pouze o parlamentních stranách. Lepší bude porovnat zobrazené strany se stranami, které měly v dubnu 2010 poslance. Byly to: ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09, SZ, tady ovšem seznam nekončí. V seznamu chybí DSZ (Zubová a Jakubková), SPOZ (Kosta Dimitrov) a Suverenita získala poslankyni zhruba v době konání studentských voleb. ČT tedy jednoduše lže, když tvrdí, že výsledky reflektují složení sněmovny.

Další častá výhrada je: „ČT, ale přece musí postupovat v souladu se svými interními předpisy“.

ČT především musí postupovat v souladu se zákonem a ignorovat významnou zpravodajskou událost rozhodně není korektní. Pozornost, kterou ČT studentským volbám věnovala až do zveřejnění výsledků nasvědčuje tomu, že přejít výsledky mlčením nebylo v plánu. Rozpor s přístupem ke studentským volbám v roce 2010 je potom obvzlášť markantní. Na další pochybnosti v postupu ČT upozorňuje na svém blogu Zdeněk Strnad.

Zbytek kritiky poté směřuje k údajné hysterii Pirátů a k „Operaci Piča„.

Piráti nebudou stranou, která by svým členům brala svobodu vyjadřování. Někomu se nápad líbí, někomu přijde dětinský, jinému kontraproduktivní. To ovšem nic nemění na tom, že reakce je namístě. Mně osobně přišla jako nejvtipnější reakce, když Piráti zveřejnili verzi článku ČT tak, aby odpovídal interním pravidlům. Pokochejte se zde: static.pirati.cz, ale proti gustu žádný dišputát.

Že dokážeme vystupovat seriózně a profesionálně ve chvíli, kdy je to potřeba, už například Ivan Bartoš nebo Jakub Michálek prokázali v řadě mediálních vystoupení i během účasti na odborných konferencích. Na Facebooku potom komunikujeme způsobem, který je na tomto médiu normální. Nebudeme ze sebe dělat bezpohlavní papaláše jenom proto, že jsme teď „ti politici“. Pokud je pro vás důležitější forma než obsah, tak asi Piráti nejsou váš šálek čaje. Třeba vás oslovíme jinými aktivitami, které vyvíjíme. Například žalobou na ministra Kalouska, který utajuje dlužníky konsolidační agentury, kteří ČR připravili zhruba o 600 miliard korun.

P.S. Trolling is an art

Zdroj: piratskenoviny.cz

]]>