Německo a vzhledem k jeho pozici s ním i celá Evropská unie se blíží klíčové události a v našich médiích ticho po pěšině. O co jde? O termín, kdy má německého ústavního soud, který projednává soulad Evropského stabilizačního mechanismu s německou ústavou, oznámit své rozhodnutí. Množství investorů počítá se schválením Evropského stabilizačního mechanismu a vnímá rozhodnutí soudu víceméně jako formalitu. Tak to ale nemusí být. Německo je klíčivou zemí a jeho chování rozhodne o osudu eurozóny. Uvažují trhy o možnosti, že by soud smetl Evropský stabilizační mechanismus pod stůl?

Prakticky vůbec, akciové a další trhy však s něčím takovým vůbec nepočítají. Dopady případného zamítnutí na trhy by se blížily masakru – tím mám na mysli propad kurzu eura a evropských akciových trhů. Bez německého příspěvku je totiž jakýkoliv evropský záchranný balíček bezzubý. Eurozóna by rázem stála nejen na hraně propasti, ale ještě by se nad ní nakláněla. Tento scénář nemůžu vyloučit, ale nezdá se mi jako nejpravděpodobnější.

Jako pravděpodobnější než přímo zamítnutí se mi zdá předběžné schválení doprovázené striktními podmínkami. Ústavní soud může nastavit podmínky, za jakých se Německo bude moci podílet na Evropském stabilizačním mechanismu či podobných aktivitách. I tento výrok může zasáhnout trhy, dopad na ně bude závislý na nastavených podmínkách.

Jak to dopadne? Tipuji předběžné schválení doprovázené striktními podmínkami a Německo pracující na alternativních scénářích.

Jan Dvořák

Zdroj: proinvestory.cz

]]>