Mluvčí Evropské komise na brífinku uvedl, že EK se problémem zabývá prostřednictvím špionážního softwaru Pegasus* izraelské společnosti NSO Group, která se postarala o velký rozruch. (Foto: Flickr)

Světové zpravodajské agentury již dříve zveřejnily výsledky vyšetřování, které ukázalo, že software Pegasus používaný zpravodajskými službami ke sledování zločinců a teroristů byl používán také ke sledování politiků, podnikatelů, aktivistů, novinářů a opozičních osobností po celém světě.

*Spywarový program Pegasus/Chrysaor sleduje téměř vše, co se v životě oběti děje. … Pegasus je modulární malware. Po skenování zařízení oběti si stáhne chybějící moduly, aby mohl číst SMS a e-maily oběti, odposlouchávat její hovory, pořizovat snímky obrazovky, zaznamenávat stisky kláves, slídit v jejích kontaktech a historii prohlížeče a dělat mnohem více. Včetně schopnosti poslouchat zašifrované hovory a číst zašifrované zprávy.

Vedoucí představitelé EU a Spojeného království vyjádřili vážné znepokojení nad izraelskými nástroji kybernetické špionáže poté, co byl odhalen seznam 50 000 čísel ze států, které špehují své občany a jsou klienty skupiny NSO. Telefonní čísla patří novinářům, aktivistům a vysokým úředníkům, na které se šmírovací software zaměřil.

V samotném Izraeli byl v reakci na tento skandál zřízen meziresortní krizový tým složený z představitelů Mosadu, ministerstev obrany a zahraničních věcí. Skupina médií – The Washington Post, Le Monde a Haaretz – provedla společné vyšetřování, které odhalilo, jak se software Pegasus několik let nabourával do chytrých telefonů prezidentů a premiérů různých států, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Izraelská společnost NSO obvinění odmítá.

Všimněte si, že NSO je typickým produktem izraelské armády v oblasti pokročilých technologií. Izrael je světovou jedničkou ve výzkumu a vývoji sledovacích a informačních bojových nástrojů. Stejně jako v případě prodeje zbraní (Izrael je v první desítce na světě) je průmysl špičkových technologií propojen s vojenskou a zpravodajskou komunitou. Izrael toto odvětví rozvíjí, aby si udržel technologický náskok před svými soupeři. Za tímto účelem Izrael zřídil vysoce kvalifikované technické a zpravodajské jednotky v Mosadu, Generální bezpečnostní službě (Šabak), IDF a výzkumném oddělení ministerstva obrany. Nejznámější z nich je „jednotka 8200“, která je největším a nejdůležitějším orgánem izraelské vojenské rozvědky. „Jednotka 8200“ je zodpovědná za shromažďování informací a zpravodajských informací, jejich vyhledávání, analýzu, přepis a zpracování a také za podporu speciálních operací v týlu nepřítele. V uplynulých dvou desetiletích jednotka 8200 rovněž vyvinula kybernetické zbraně, které byly „testovány v boji“ během společných operací s americkou zpravodajskou komunitou s cílem proniknout do íránských počítačů a poškodit jaderné centrifugy v Natanzu. Izrael má také další kybernetické jednotky, jako jsou: Vojenská zpravodajská technologická jednotka (známá jako jednotka 81) a obranné kybernetické jednotky komunikačního sboru, které jsou zodpovědné za ochranu vojenských sítí před infiltrací. Zakladatelé společnosti NSO Shalev Julio a Omri Lavi vzešli z řad takových jednotek a využívají své vojenské technické zkušenosti a know-how na civilním trhu.

Izrael, především prostřednictvím Mosadu, připravil půdu pro navázání nejprve tajných a poté otevřenějších vztahů s arabskými zeměmi. Ministerstvo obrany schvaluje, uděluje licence a dokonce podporuje firmy, jako je NSO nebo Cellebrite, aby prodávaly své nástroje do SAE, Bahrajnu, KSA a dalších zemí v regionu. Vlády těchto zemí jsou zase ochotny navázat vztahy s Izraelem nebo s ním spolupracovat poskytováním zpravodajských informací. Ázerbájdžán je dobrým příkladem pro ilustraci tohoto druhu spolupráce. Izrael prodal Ázerbájdžánu zbraně a kybernetické zbraně, které Baku využívalo ke špehování a pronásledování svých politických oponentů a novinářů, a na oplátku umožnilo Izraeli využívat své území jako platformu pro zpravodajské operace proti Íránu.

Ochota Izraele prodávat své zbraně a technologie do celého světa má však své nuance. Izrael nikdy nebude prodávat nejmodernější technologie, které jsou určeny výhradně pro jeho vlastní zpravodajské služby, což mu umožňuje mít náskok před svými nepřáteli, a dokonce i před svými spojenci. Teprve až bude vytvořena nová generace nástrojů, povolí ministerstvo obrany prodej méně vyspělých technologií na zahraničním trhu. Lze konstatovat, že izraelská zpravodajská komunita má nyní mnohem sofistikovanější špionážní software než Pegasus.

Denis Jurganov